Podivná akce popáté, staří padouši se vracejí, Ransom Riggs: Ptačí Sněm (Sirotčinec slečny Peregrinové 5)

Riggs Ransom: Sirotčinec slečny Peregrinové 05 - Ptačí sněm

Život Jacoba Portmana se dá označit všelijak, rozhodně však ne slovem všední. Jacob vidí neviditelné netvory, kamarádí se s podivnými dětmi, které se vznáší nebo jim z rukou šlehají plameny a jeho bývalá přítelkyně je zároveň bývalka jeho dědečka. Prostě se pořád něco děje. A ne vždy dobré věci. V posledním dobrodružství zachránil podivnou dívku Noor, která je součástí něčeho velkého, něčeho, co může ovlivnit celý svět. Je jednou ze sedmi, jichž se týká proroctví o odvrácení apokalypsy. A konec světa, tak jak ho známe, se naopak moc hodí záporákům. Začíná hra o čas a také o životy…

Do toho mezi znepřátelenými americkými klany panuje napětí a stačí málo, aby se spustila válka. Ymbryny dělají, co mohou, aby vyvrcholení sváru zabránily, ale ukáže se, že to není to jediné, s čím by si měly dělat starost. Přeživší padouši ze závěrečného dílu trilogie se osvobodili ze svých cel a ukazuje se, že nejsou jediní, kteří si zachránili krk… Chaos a zmatek vypuká a Jacob se svými přáteli musí opět do akce, aby ještě jednou zachránili své milované a svět, ve kterém žijí.

Ransom Riggs se svého oblíbeného světa nehodlá vzdát. Z původní trilogie je na světě už šest dílů (nejnovější díl vyšel v českém překladu pod názvem Zkáza Ďáblova akru v roce 2021) a nabízí se otázka, jak dlouho se dá žvýkačka žvýkat, než ztratí svou chuť? Ačkoli je Ptačí sněm psán stejným stylem jako předchozí díly a obsahuje stejně prapodivné fotky, které celé sérii propůjčily punc originality, pětka mírně ztrácí „drive“ a trpí nešvarem natahovaných pokračování.

Proroctví, které se na scéně objeví, je jednoduchá klišé zápletka, jež poskytla dostatek materiálu na další díly. Pro hrdiny představuje další nebezpečí, kterému se musí postavit, ale schází jí nápaditost. Nicméně Riggs opět předvedl skvělou práci s vykreslením postav a mezilidských vztahů, díky čemuž se dá trochu slabší dějová linka odpustit.

Ransom Riggs v pěti bodech

 1. Narodil se na farmě v americkém státě Maryland.
 2. V současnosti žije v Kalifornii.
 3. Sirotčinec slečny Peregrinové je jeho prvním románem.
 4. Jeho manželkou je Tahereh Mafi, autorka série Jsem roztříštená.
 5. Kromě psaní točí i krátké filmy.

Mapě dní autor čtenářům zamotal hlavu komplikovaným milostným vztahem hlavního hrdiny a dívky, jež byla dřív přítelkyní jeho dědečka. Netradiční romance překypující emocemi a útrapy, které pramenily z neobvyklého citového vzplanutí, si zabraly poměrně velkou část knihy. A ani v pátém dílu nenechává spisovatel milovníky romantického děje na holičkách a čtenáři si s Jacobem budou moct prožít další novou etapu lásky, kterou Riggs skvěle zpracoval.

Tempo vyprávění je poměrně svižné a akční. Děj knihy působí trochu jako překlenovací můstek za závěrečným vyvrcholením, nutná výplň, která na konci odhalí překvapivé zvraty a připraví půdu pro velké zakončení. Ani na popáté se neomrzí podivné fotky, které tvoří součást knihy a které Riggs zakomponoval do příběhu. Vizuální zpracování románu je opět podařené a pod přebalem čtenář může najít další pěknou zlatou rytinu.

Série Sirotčinec slečny Peregrinové

 1. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Sirotčinec slečny Peregrinové 01)
 2. Podivné město (Sirotčinec slečny Peregrinové 02)
 3. Knihovna duší (Sirotčinec slečny Peregrinové 03)
 4. Mapa dní (Sirotčinec slečny Peregrinové 04)
 5. Ptačí sněm (Sirotčinec slečny Peregrinové 05)
 6. Zkáza Ďáblova akru (Sirotčinec slečny Peregrinové 06)

Ptačí sněm asi nezíská titul nejoblíbenější knihy v sérii, slabší děj ale vyvažují oblíbené postavy z předchozích dílů a pěkně vykreslené vztahy mezi nimi. Po slabším Podivném městě Riggs přišel s Knihovnou duší, která byla parádním zakončením první trilogie, takže tu svítá naděje, že šestý díl (snad už skutečně poslední), bude dostatečně důstojným koncem a rozloučením se se světem Podivných.

 • Ransom Riggs: Ptačí Sněm (Sirotčinec slečny Peregrinové 5)
 • Jota, 2020
 • Překlad: Bronislava Grygová
 • 344 stran, 348 Kč (v e-shopu Fantasye již za 313 Kč)
16. února 2022, Lýdie Hochmanová