Nová atraktivní “týmovka” s jedním ALE, Geoff Johns a kol.: Nejnebezpečnější hrdinové světa (Americká liga spravedlnosti 1)

Johns Geoff  a kol: Americká liga spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa

Ačkoliv u nás nemá DC stále tak silné zastoupení jako hrdinové Marvelu, situace se pomalu obrací k lepšímu. Kromě zavedených sérií největších hrdinů DC v čele s Batmanem se můžeme začíst i do týmovky Justice League, která se mimochodem právě chystá do kin. Jenže co když by se Liga spravedlnosti někdy postavila proti lidstvu, kdo by je zastavil? A právě pro tento případ vzniká Americká liga spravedlnosti, jejíž první díl vychází pod taktovkou Geoffa Johnse v nakladatelství BBar­t.

Děj této knihy se zaměřuje především na vznik Americké ligy spravedlnosti. Události, které se točí kolem původní JLA začínají být lehce zneklidňující, a tak dostanou agenti A.R.G.U.S. Amanda Wallerová a Steve Trevor úkol sestavit nouzové řešení. Tým, který by dokázal v případě potřeby JLA vzdorovat a postavit se jim. Tentokrát však zapomeňte na největší esa DC univerza. Na scénu přichází poněkud kontroverzní tým poskládaný z nezkušených, nespolehlivých, či dokonce kriminálních živlů.

Těšit se tak můžeme na bližší seznámení s Martian Manhunterem, Catwoman, Hawkmanem, Katanou, Stargirl, Vibem, ale také Green Arrowem či Green Lanternem. Řada z nich tudíž nebude ani pro české čtenáře úplnou neznámou, někteří však dostávají až v této knize více prostoru. Veřejnosti jsou tito hrdinové představeni jako národní obrana Spojených států proti superpadouchům, avšak skutečným smyslem jejich existence, o němž sami nemají ani ponětí, je porazit právě ty hrdiny, jejichž týmové jméno přebrali za vlastní…

Ještě než se pustíme do bližšího hodnocení, sluší se jedno malé, ale velmi podstatné upozornění. Tato kniha rozhodně není pro začátečníky. Ne snad, že by byla složitá, pokud však nemáte alespoň základní povědomí o DC univerzu, budete více než často tápat. Navíc Americká liga spravedlnosti: Nejnebezpečnější hrdinové světa neobsahuje zcela uzavřený příběh. Pro jeho plné pochopení musíte znát celou řadu sešitů, které objasňují události v této knize. Bohužel celá řada z nich u nás ani nevyšla…

První část knihy, ve které se seznamujeme se samotnými hrdiny, je vcelku dobrá. Autorský tým Geoff Johns, Matt Kindt a Jeff Lemire odvádí vcelku standardní práci. Nic extra se jí vytknout nedá. Samozřejmě se nejedná o žádné “složitější” čtení, ale akční týmovku, ve které jde především o zábavu. A to tato kniha splňuje na výbornou. Bohužel následně přichází cca pátý sešit, nastává razantní zlom a náhle vlastně nevíte, co si o knize myslet… Pro bližší pochopení děje a souvislostí budete muset zapátrat v dalších knihách tohoto univerza. Potřebovat tak budete ještě čtvrtý díl Ligy spravedlnosti: Síť a dosud nevydanou Ligu Spravedlnosti: Válka velké trojky, kterou chystá BBart na příští rok.

Stejně jako původní Johnsova série Liga Spravedlnosti je tak i současná novinka součástí daleko většího eventu TRINITY WAR. BBart jej chystá vydat v kompletním vydání o 304 stranách s tím, že se budou některé příběhy ze zde již zmíněných knih opakovat. Na celkový dojem z příběhu si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat. V tuto chvíli však nezbývá než hodnotit Johnsovo dílo značně rozpačitě.

Bohužel toto je největší kámen úrazu vydávání podobných sérií po knihách. V tomto ohledu tak mají “americké sešity” přeci jen určitou výhodu. Seskládáte je přesně, jak potřebujete, a hlavně nečekáte na jejich vydání tak dlouhou. Je jasné, že jsou obě série – jak JLA, tak Americká liga spravedlnosti – důležité pro celkové pochopení TRINITY WAR. Přesto zůstává otázkou, zda by nebylo lepší vydat nejdříve hlavní event a teprve až potom doplňkové série. Na druhou stranu bychom se zase blíže neseznámili se samotnými hrdiny. Pravděpodobně se tak nedá zavděčit úplně všem.

Grafickou stránku této knihy pak obstarala hned šestice ilustrátorů Brett Booth, Scott Clark, David Finch, Manuel Garcia, Andres Guinaldo a Doug Mahnke. Těm naštěstí na rozdíl od autorů není moc co vytknout. Kresba tohoto komiksu je především díky svému zaměření laděna do temnějších tónů. Nebojí se však ani vybočit, umně střídají barvy i velikost a rozvržení panelů, čímž dodávají samotnému příběhu na dynamice. Po grafické stránce tak máme v rukou další slušný mainstream, který nikterak neurazí.

Americká liga spravedlnosti patrně není vůbec špatný komiks, navíc zde dostáváme méně známé ale atraktivní hrdiny, kteří si bezpochyby zaslouží pozornost. Bohužel však tato novinka trpí stejným neduhem jako již dříve vydaná Johnsova Liga spravedlnosti. Ke správnému pochopení nám stále chybí podstatné informace, na které si však budeme muset ještě počkat. Bez nich je dojem z tohoto komiksu stejný jako u předchozí Johnsonovy série. Jaksi polovičatý…

  • Geoff Johns a kol.: Nejnebezpečnější hrdinové světa (Americká liga spravedlnosti 1)
  • BBart, 2017
  • překlad: Martin Antonín
  • 224 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)
28. listopadu 2017, Petr Čapek