Nocte: Tajemství, které by se dalo krájet, Courtney Cole: Nocte

courtney-cole-nocte

Dvojčata jsou propojena ještě před narozením, co si však počít, když jedno z nich stahuje to druhé dolů? Calla Priceová svého bratra Finna miluje, ale on je blázen a ona se děsí toho, že ji Finn jednoho dne stáhne s sebou. Přesto je připravena ho zachránit. Je totiž jediná, kdo to může dokázat.

Po děsivých událostech, které Callu potkaly, zůstala sama s duševně nemocným bratrem, jehož stav se postupně zhoršuje. Jediné, co Callu ještě udržuje v pochodu, je vědomí, že ona je jediná, koho Finn má. Ale jak se bratrův stav rychle zhoršuje, jakoby samu sebe ztrácela i Calla.

Když se v pohřebním ústavu, kde sourozenci žijí, objeví nový návštěvník, pro Callu se hodně změní, ale půda pod jejíma nohama se bortí ještě víc. Dare DuBray pro Callu představuje záchranu i nebezpečí. Calla ví, že Dare pro ni bude buď záchrana, nebo poslední hřebíček do rakve…

Courtney Cole je jednou z nejprodávanějších romanopisců vůbec. Český čtenář ji může znát ze dvou new adult romancí, které vydalo také nakladatelství CooBoo, a proto může být zajímavé sledovat, jak si poradí s knihou, která svou anotací čtenáři nic neprozradí a naopak ho ještě více zmate.

Nocte představuje příběh plný tajemství. Vzhledem k tomu, že se prakticky celý příběh knihy odehrává mezi několika málo postavami a na jednom místě, čtenář by nečekal, že se autorce povede zůstat tajemná až do konce. Přesto to Courtney Cole zvládla na výbornou, a ačkoliv má člověk hned několik teorií o tom, jak by příběh mohl dopadnout, autorka přesto dokáže překvapit.

Courtney Cole v pěti bodech

  1. Získala bakalářský titul v oboru podnikání, ale ani to nedokázalo potlačit její touhu psát.
  2. Courtney se narodila a vyrůstala v Kansasu, domově neuvěřitelně přátelských lidí a nejšílenějšího počasí na světě.
  3. Miluje růžový lak na nehty, bouřky, podzim a knížky o Harrym Potterovi.
  4. V současné době žije nedaleko Chicaga se svým skutečným princem Krasoněm, třemi dětmi a malou domácí zoo.
  5. Mezi další série Courtney Cole patří Beautifully Broken nebo Paradise Diaries.

Po ztrátě smrti zůstala Calla s duševně nemocným bratrem, který trpí depresemi a bludy, v pohřebním ústavu. Ostatní děti se jí vyhýbaly, považovaly ji za divnou a morbidní, s čímž se dokázala smířit. Měla plán, díky kterému by se s bratrem konečně mohli odpoutat od své minulosti i pohřebního ústavu, v němž vyrůstají, jenže pak do jejich života vstoupil Dare. Jedině v jeho přítomnosti se Calla cítí dobře, zároveň se ale zdá, že i Dare skrývá nějaké tajemství, a to v součtu s tím, co v sobě nosí Calla, už začíná být moc.

Základní charaktery postav jsou víceméně jednoduché a autorka se nad nimi pravděpodobně nemusela moc zamýšlet. Duševně nemocný Finn se zajímá o smrt, studuje latinu, píše si deníky, nechce svou sestru stáhnout s sebou a zároveň ji chce mít jen pro sebe. Trochu naivní a přecitlivělá Calla zas touží zachránit bratra, zamilovat se do vysněného prince a utéct od minulosti. A Dare DuBray… už podle jména je jasné, že to bude hrdina jako vystřižený z young adult románů. Je tajemný, vzdělaný, hezky oblečený, a aby toho nebylo málo, má samozřejmě motorku, tetování a sexy anglický přízvuk.

Nocte je kniha, kterou i méně zapálený čtenář dokáže přečíst na jeden zátah. Courtney Cole píše velmi čtivě a příběh je dostatečně tajemný na to, aby udržel čtenářovu pozornost po celou dobu a dokázal ho zmást dokonce i na konci. Při čtení se nikdo určitě nudit nebude a atmosféra tajemného okolí funguje – to je však asi tak všechno, čím se Nocte odlišuje od podobných knih v žánru. Když se odečte atmosféra, zbudou jednoduché postavy, klasická romance a spousta klišé, které definují žánr new nebo young adult fantasy.

  • Courtney Cole: Nocte
  • CooBoo, 2015
  • překlad: Adéla Špínová
  • 344 stran, 289 Kč
22. dubna 2016, Nela Libovická