Největší bitva světa trollů začíná!, Amanda Hockingová: Křišťálové království (Kroniky Kaninu 3)

Hockingová Amanda: Kroniky Kaninu 3 - Křišťálové království

Bryn je obviněna z velezrady a vraždy svého přítele. Stává se díky tomu nepřítelem království číslo jedna a jediný, kdo ji může pomoci je Konstantin Black. To on jí odkrývá temnou pravdu, která stála za událostmi posledních let. Fakta jsou nezvratná, a přesto nikdy dřív její pocity nebyly tak rozpolcené. S blížící se bitvou se musí rozhodnout, na jakou stranu se přidá. Zda bude stát za svým královstvím, kde už není vítaná, nebo se postaví proti a bude přihlížet smrti přátel.

Křehkou rovnováhu mezi kmeny trollů naruší smrt krále Kaninu. Královna se chopila vlády a uzavřela hlavní město ostatním kmenům. Bryn hledá pomoc u Tryllů, ale ti jsou stále oslabeni válkou s Vittrou, která skončila před čtyřmi lety, a chtějí se vyhnout nepodloženým sporům. Vše se mění ve chvíli, kdy kaninská královna vyhlašuje válku, do které se zapojí všechny kmeny světa trollů. Ať už vyhraje kdokoliv, je jasné, že tento svět už nikdy nebude jako dřív.

Amanda Hockingová v pěti bodech

  1. Narodila se 12. července 1984, nyní žije v Minnesotě.
  2. Píše především young adult paranormální romance a městské fantasy.
  3. Mezi její nejznámější díla patří série My Blood Approves o upírech, trilogie o Tryllech a kroniky Kaninu.
  4. Více než milion knih prodala jako e-booky, až později byly její romány vydány tiskem.
  5. Je kytaristkou ve skupině Fraggin Aardvarks.

Hlavní hrdinka se zpočátku chová naivně, mnohdy až dětinsky. Její lehkomyslnost a výbušné reakce mírní Konstantin, který ví, že vše není jen černé nebo bílé. Nahrazuje tak Ridleyho, jenž v předchozích dílech dělal to samé. Bryn však později sama pozná, že realita se nemůže vždy sloučit s jejími představami. Není tak jednoduché zaútočit na království nebo označit někoho za nepřítele a právě tyto drobnosti pomohou mladé hrdince dospět v ženu nejen vzhledem, ale i svým jednáním.

Ridley, který pomohl Bryn uniknout z Kaninu, se po svém návratu ocitne hned ve vězení. Z něj je sice brzy propuštěn, ale uzavře se do sebe. Později, když se setká opět s Bryn, si od ní drží odstup a mlčí o všem, co se stalo v Doldanstamu za její nepřítomnosti. To nahrává do karet Konstantinovi, který se na útěku s Bryn ještě více sblíží. Z vedlejší záporné postavy se tak propracoval na jednu z hlavních kladných postav. Více prostoru zde dostávají i hrdinové z trilogie o Tryllech jako Finn Holmes nebo královna Wendy, čímž autorka ještě více navázala na předchozí sérii.

Příběh je rozdělený do krátkých kapitol, psaný klasicky z pohledu hlavní hrdinky a nově protkaný dopisy od Ember, nejlepší kamarádky Bryn. Ta v nich popisuje své pocity, naděje a dění ve městě potom, co ho Bryn byla nucena opustit. Dopisy však nijak neubírají na celkovém spádu děje, jen ukazují nový pohled na probíhající události. Amanda Hockingová celkově věnuje velké množství prostoru i detailům, v jejichž popisu se od předchozí série ještě zdokonalila. V posledním díle využila své zkušenosti naplno jak při líčení milostných scén, tak těch bojových.

Postavy už nejsou v Křišťálovém království jen dobré a zlé, jak to mohlo vypadat v prvních dvou dílech série. Odhaluje se jejich pravá tvář, skrytá falší, díky čemuž působí všichni mnohem více reálně. To vše podtrhuje konec, který překvapí nejednoho čtenáře, a to nejen svou promyšleností. Kniha fanoušky předchozích dílů tudíž určitě nezklame, jelikož autorka ve vyváženém poměru čtenářům servíruje romantický příběh s dostatkem akce, napsaný s lehkostí jí vlastní.

  • Amanda Hockingová: Křišťálové království (Kroniky Kaninu 3)
  • CooBoo, 2017
  • Překlad: Jana Jašová
  • 342 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
2. prosince 2017, Ivana Scholzová