Nájemná vražedkyně Sarah J. Maasové jako jediná naděje pro celou zem, Sarah J. Maas: Půlnoční koruna (Skleněný trůn 2)

Maasová Sarah J.: Skleněný trůn 2 - Půlnoční koruna

Celaena Sardothien zvítězila ve smrtícím klání s třiadvaceti největšími zločinci v celém Adarlanu. Díky tomu se stala královou bojovnicí a jako jeho osobní nájemný vrah musí splnit každé jeho přání. Ví, že má před sebou pouhé čtyři roky ve službě, po nichž získá vytouženou svobodu, ale i tak pro ni není zrovna snadné pracovat pro muže, který kdysi nechal zavraždit její rodiče. A tak jako správný rebelant dělá všechno pro to, aby se ze svých povinností nějak vyvlékla.

Muže a ženy, které jí dává král za úkol zabít, mají být zrádci koruny, jež připravují spiknutí proti královské rodině, ale Celaena velmi brzy zjistí, že tomu taky není. Jedná se o nevinné lidi, kteří se nebojí proti tyranovi na trůně vystoupit a jsou překážkou pro jeho mrazivé plány. Celaena proto své oběti ve skutečnosti vždy pouze odklidí do bezpečí a následně připraví divadelní představení, aby všichni uvěřili, že jsou její cíle mrtvé. Jako poslušný služebník se jen tváří a v nepozorovaných chvílích spřádá vlastní plány proti králi a šmejdí po hradě v naději, že najde jakékoliv zmínky o králových pravých úmyslech. A čím víc se toho Celaena dozvídá, tím vyděšenější se stává…

Hlavní hrdinka brzy zjišťuje, že duch bývalé královny Eleny, který se pohybuje v její hrobce v tajných chodbách pod hradem, od ní očekává záchranu světa. Jedině Celaena je schopná zabránit panovníkovi ve zničení celé země. Jak to ale má provést, když je neustále sledována a král vyloženě čeká na chvíli, kdy udělá chybu, aby ji mohl dát popravit? A kromě toho, vždyť je nájemný vrah. Může se z vražedkyně, která zmařila už tolik životů a k úplně temné duši má jen krůček, stát hrdinka?

První díl série Skleněný trůn byl pro spoustu čtenářů zklamáním, protože v něm chyběly akční scény a hlavní hrdinka se rozhodně nechovala jako nejlepší nájemný vrah, kterého se obává celá země. Vlastně se chovala jako obyčejná pubertální holka, co se zajímá jen o to, jak vypadají její vlasy a co má zrovna na sobě. V Půlnoční koruně už ovšem Celaena svému jménu dostála – zabíjí, krvácí, chodí v roztrhaném špinavém oblečení a po jakýchkoliv výčitkách svědomí není ani vidu, ani slechu. Tentokrát je opravdovým nelítostným vrahem a akčních bojových scén si užije až až.

Sarah J. Maas v pěti bodech

  1. Narodila se a dětství prožila v New Yorku.
  2. V současnosti žije se svým manželem a psem v Pennsylvánii.
  3. V roce 2008 absolvovala s vyznamenáním Hamilton College s diplomem z tvůrčího psaní.
  4. Skleněný trůn, první díl série, napsala, když jí bylo pouhých šestnáct let.
  5. Svou prvotinu Skleněný trůn vydala i díky nespočtu fanoušků na internetu, kteří si její knihu přečetli na stránkách, kam původně publikovala.

Otravný milostný trojúhelník, kterému se autorka v minulosti aktivně věnovala, z příběhu také téměř vymizel, takže by se dalo říct, že bylo napraveno vše, co se v prvním díle moc nepovedlo. Následník trůnu Dorian sice k Celaeně stále chová city i přesto, že se s ním rozešla, ale i on sám je ochotný nechat ji jít a zůstat jen jejím přítelem. Díky tomu dostává větší šance kapitán stráží Chaol, se kterým se Celaena již před několika měsíci velmi sblížila, a jejich vzájemný vztah nadále nabírá na síle.

Sarah J. Maas se po své prvotině neuvěřitelně vyšvihla a dokázala, že rozhodně umí psát. Ve Skleněném trůnu lehce naznačila, že svět, ve kterém se její hrdinka nachází, je prosycen magií a žijí v něm i tajemné bytosti, ale jinak se tomu vůbec nevěnovala, což bylo pro nemálo čtenářů přinejmenším matoucí. Teď ale ukázala, že první díl prostě potřebovala jen pro rozjezd a představení postav, protože v této knize si pořádné dávky fantasy a magie všichni užijí dostatek.

Půlnoční koruna je také plná překvapivých zvratů. Autorka svým čtenářům odpověděla na spoustu dosud nezodpovězených otázek a připravila si pro ně pořádné množství šoků. Každé odhalení je lepší a šílenější než to předchozí a poslední věta zaručeně zanechá každého s pusou dokořán a vytřeštěnýma očima.

  • Sarah J. Maas: Půlnoční koruna (Skleněný trůn 2)
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Ivana Svobodová
  • 398 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
26. února 2016, Adéla Kolářová