Mezi Mladými vyvolenými Marie Lu překvapí netypická YA hrdinka, Marie Lu: Mladí vyvolení

Lu Marie: Mladí vyvolení 1

Zem, ve které Adelina Amouteru vyrůstala, před desíti zasáhla smrtící epidemie. Většina nakažených zemřela, ale děti, které přežily, vyvázly s podivnými cejchy. Krom jizev mají podle pověstí někteří přeživší i záhadné a mocné dary, takoví lidé však žijí na útěku a začalo se jim říkat Mladí vyvolení.

Stříbrné vlasy, bledé řasy, místo levého oka klikatá jizva a nenávist rodiny, to zbylo Adelině poté, co přežila horečku krve. Její otec je přesvědčen, že Adelina je malfetto (italsky prohřešek), který nosí smůlu, a proto ji prodal, aby se mohl soustředit na budoucnost své mladší dcery.

V Kennettře kolují zvěsti, že ocejchované děti, které přežily epidemii, vládnou výjimečnými silami a spojují se do skupiny, jíž se přezdívá Mladí vyvolení, vedené chlapcem s přezdívkou Smrtka… Adelina doufá, že by v této skupině mohla najít útočiště a pochopení, a tak se pokusí o útěk. Během něj se však stane něco, co by ona ani otec nikdy nečekali a Adelina se ocitá ve vězení. Má být upálena na hranici.

Marie Lu je autorkou úspěšné dystopické trilogie Legenda a teď se vrací, aby v prvním díle nové série předvedla svět, v němž jsou lidé rozděleni. Jsou zde Mladí vyvolení, přeživší epidemie, kteří mají výjimečné schopnosti, ale skrývají se před Inkvizicí a lidmi, kteří se řídí jen předsudky a nenávistí.

Marie Lu v pěti bodech

  1. V roce 1989 se s rodiči přestěhovala z Pekingu do Spojených států, kde také navštěvovala University of Southern California.
  2. V minulosti bývala animátorkou při tvorbě videoher.
  3. Nápad na dystopii ji napadl již v patnácti letech.
  4. V současné době bydlí s přítelem v Pasadeně.
  5. V ČŘ vyšla autorce dystopická trilogie Legenda.

Mladí vyvolení Adelinu z vězení zachrání a vezmou ji mezi sebe, aby jí pomohli rozvíjet jedinečné schopnosti. Adelina však musí bojovat nejen proti nespravedlivému světu, ale i s vlastní temnou stránkou. Její schopnosti jsou děsivé, a pokud by se projevily v celé síle, mohly by znamenat velkou pohromu. Dávají však Adelině šanci, aby se pomstila všem těm, kteří jí ubližovali.

Adelina se nechová vyloženě jako hrdinka, což je příjemné osvěžení. Nebojí se bojovat sama za sebe a snaží se zachránit si především svůj život, čímž se značně liší od většiny hrdinek YA knih. Její chování ze začátku může čtenáři připadat zvláštní, ale autorka je vždy vše schopna vysvětlit a proto kniha postavená především na představení nového světa a jedné hlavní postavě funguje a slibuje zajímavé pokračování.

Kniha Mladí vyvolení představuje začátek série, příběh je většinu doby předvídatelný a soustředí se především na hlavní hrdinku a představení nového fantasy světa, který Marie Lu vytvořila. Autorka opět píše velmi čtivě a svým osobitým stylem, kteří čtenáři můžou znát z předchozí dystopické série. Samotný román je ovšem stejný jako většina ostatních YA a snad kromě nečekaného konce nepůsobí nijak výjimečně. Svazek Mladí vyvolení však představuje začátek velmi nadějné série, která stojí za povšimnutí. Pokud se čtenář nenechá odradit nepříliš povedenou českou obálkou.

  • Marie Lu: Mladí vyvolení
  • Talpress, 2016
  • překlad: Ondřej Duha
  • obálka: Tibor Paštrnák
  • 326 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)
5. června 2016, Nela Libovická