Jakých 100 přání musí splnit hlavní hrdinka Erici Bertelegniové?, Erica Bertelegiová: 100 přání

100prani

Zní to krásně, když si představíte, že máte 100 přání místo klasických tří a můžete si přát, co chcete. Ale stejně jako všechny dobré nabídky, i tahle má háček. Celých devětadevadesát přání musíte splnit někomu jinému a jen to poslední bude vaše. Jak se s touto výzvou popere Aurora, hlavní hrdinka knihy, a jaké bude její přání?

A jak už to tak bývá u těch nejneuvěřitel­nějších příběhů, i tento začíná zcela obyčejně. Zavede nás za třináctiletou dívkou, která nadevše miluje čtení. Ta shodou okolností, kdy ji dojde baterie v hodinkách, přijde pozdě do svého oblíbeného knihkupectví, kde už zavírají. Najde však knihkupectví jiné, a to, jak se ukáže, rovnou kouzelné. Pak už má děj velmi rychlý spád, neboť Aurora dostane dar splnit sto přání, výměnou za mlčení o světě kouzel. A teď si vzpomeňte na to, když vám bylo třináct a co si přáli vaši spolužáci. Není se tedy čemu divit, že se Aurora často dostává do nezáviděných, nebezpečných i komických situací.

Když napsala Erica Bertelegiová tuto knihu, byla stejně stará jako její hlavní hrdinka. A i když by někdo čekal, že se v knize bude řešit jen oblečení, líčení a kluci, jak to u náctiletých dívek často bývá, čekal by na většinu z toho marně. Láska ovšem v knize ani tak nechybí, protože bez ní by to nebylo ono. Přesněji řečeno Aurořina první láska.

Když už je skoro za rohem, ještě se otočí a řekne: „Já bych si vážně přála, aby se ve škole objevil ten jedinej kluk na zemi, co by dokázal ukrást srdce i tobě, takže bych se ti jednou mohla smát pro změnu já!“ (str. 35)

Velmi čtivě napsaný příběh 100 přání se odehrává v Římě a chvilku také v Paříži a vypráví ho v ich-formě sama hlavní hrdinka. Je rozdělený do krátkých kapitol, které svou formou připomínají deník, hlavně díky datu napsanému v levém dolním rohu. Na straně nové kapitoly navíc vždy svislá řada čísel napovídá, kolik přání už Aurora splnila.

Erica Bertelegniová dost pečlivě popsala místa, kde se příběh odehrává, ale popisu naštěstí nevěnovala tolik prostoru, aby zpomalil děj. To samé platí i o popisu osob. Velký prostor však naopak dala svým myšlenkám, jenž dodávají příběhu jisté kouzlo. 100 přání jednoznačně představuje ideální dárek pro náctileté slečny a také všechny, kdo si chtějí přečíst něco pohodového pro zlepšení nálady.

  • Erica Bertelegniová: 100 přání
  • Jota, 2014
  • překlad: Zdeňka Strigaro
  • obálka: Yufus Doganay
  • 264 stran, 288 Kč
12. března 2015, Ivana Scholzová