Gantz 9: Když jste na všechno sami, Hiroja Oku: Gantz 9

gantz-9

Předchozí díly byly oproti tomu devátému pouze šálkem slabého čaje. Co byste dělali, pokud by vám nezbyl ani jeden jediný parťák? Co když byste museli bojovat s dalšími mimozemskými nepřáteli sami? Pouze vy proti několik desítkám či dokonce stovkám emzáků. Přesně tak se cítí Kei Kurono. A je to setsakra dobrá jízda.

Kei Kurono zůstává sám, boj proti mimozemským nepřátelům je zcela v jeho rukách. Tentokrát čelí podivně vypadajícímu malému tvorovi, který disponuje neuvěřitelnou rychlostí a mrštností. Jenže jak Kei záhy zjišťuje, nebojuje proti jednomu, ale hned proti několika takovým mimozemšťanům. Ještě nebezpečnější však je, když se jedna z těchto bytostí infiltruje do našeho světa.

Osamocenost hlavního hrdiny jako hybná síla

Hiroja Oku nabízí čtenáři opět úžasnou jízdu, která je dobře zpracovaná jak po formální, tak i obsahové stránce. Děj z předešlého svazku hezky navazuje a člověk je tak hned velmi intuitivně vtažen do dění. Devátý Gantz je zářným příkladem, jak dokáže japonský kreslíř pracovat s akcí a napětím. S přehledem dokáže tyto dva prvky kombinovat a měnit jejich poměr tak, aby byl v každém díle o něco jiný, což je na Gantz 9 dobře vidět.

Devítka je totiž sice stále velmi akční, cákne tu i nějaká ta krev, ale jinak je spíše atmosférická. Více se zaměřuje na psychologii Keie, na jeho myšlenkové pochody a pocity. V kombinaci s akčními scénami to z této gore mangy dělá čtení, od kterého se nelze odtrhnout. I devátý Gantz musí člověk přečíst na jeden zátah, neboť jinak to díky napínavé dějové lince nejde.

Navíc je krásně vidět přechod z akčně laděné honičky do zvláštně psychologické sondy hlavního hrdiny, jež se odehrává zhruba v polovině svazku. Přitom během této změny neztrácí Gantz svoji již typickou ráznost, strohost a dramatičnost.

Gantz je nutné číst díl po dílu. Se zadrženým dechem, bez hnutí. Ani deváté pokračování nenechá čtenáře chladným. Spíš ho připravuje ještě na větší nálož akce, se kterou se Hiroja Oku bezpochyby brzy vytasí.

  • Hiroja Oku: Gantz 9
  • Crew; 2015
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Hiroja Oku
  • 232 stran, 199 Kč
21. listopadu 2015, Vojtěch Hamerský