Erik, Terry Pratchett

Pratchett Terry a Kirby Josh: Zeměplocha + Erik (Ilustrovaný)

Svět Úžasné Zeměplochy – nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii, který vytvořil anglický spisovatel Terry Pratchett, už přes dvě desetiletí obšťastňuje miliony čtenářů na celém světě. Český fanda si za dobu vydávání Pratchetta u nás mohl do své sbírky kromě knih ze základní řady (ve světě je jich zatím 31) pořídit i vedlejší série a příběhy, mapy, kuchařky, hry, komiksy, ilustrovaný filmový scénář, luxusní velké ilustrované vydání, příběhy milované hrdiny ze Zeměplochy atd. A to většinou pod značkou nakladatelství Talpress. Jejich posledním příspěvkem je reedice knihy „Erik“ jako speciální sběratelské vydání s barevnými ilustracemi Joshe Kirbyho.

Hlavním hrdinou je jedna z nejoblíbenějších postav celého cyklu – mág Mrakoplaš. Ten ale s magií moc společného nemá. Zato je mistrem v utíkání odkudkoliv kamkoliv, jen hlavně pryč. Je sice momentálně po jistém problému tak trochu v jiné dimenzi, ale díky náruživosti pubertálního démonologa Erika, tajně podporovaného peklem, se dostane zpátky do normálního světa. Bohužel je ale považován Erikem za démona, a ten po něm chce tři přání typická pro každého rozmazleného pubertálního spratka – stát se vládcem světa, být nesmrtelný, a hlavně získat lásku (nebo něco jiného) nejkrásnější ženy světa. Marně mu Mrakoplaš vysvětluje, že není žádný démon, že nestačí jen tak lusknout prsty a… bože, ono to funguje. Ale samozřejmě jinak, než si to Mrakoplaš a Erik představovali. Funguje to tak, že nejužitečnějším se stává Mrakoplašovo umění útěku.

Kniha je opět plná parodických odkazů na věci z našeho světa a života. Ať jsou to krvavé rituály Mayů, trojský kůň, představy o pekle, ale i o nejděsivějším vynálezu lidstva – byrokracii. Je myslím zbytečné představovat humor Terry Pratchetta, protože snad každý, kdo má blízko k literární fantastice, se už k nějakému jeho dílu dostal. Je to humor založený na výborném dialogu, vytvořeném za pomocí nejneuvěřitel­nějších postav a situací.

Kniha je vytištěná na kvalitním papíru v tvrdých deskách a obsahuje deset úžasných barevných ilustrací. Co ale až tak moc úžasné není, je množství překlepů a nesmyslů z redakční práce. Věty typu: „deset let. pomyslel si.“, „…Málokoho by na padlo vést válku…“, „…na mě ukazovali a skoro každý siměpamatoval.“, nebo zvláštní formátování věty jako na konci stránky 146, to na požitku z četby nepřidá.

Jsou to sice drobnosti, které ale nepřehlédnete, a myslím, že nebudu jediný čtenář, který toto ve speciálním sběratelském vydání nečekal.

Jinak ale ilustrovaný „Erik“ splní všechno, co jste od Zeměplochy čekali, tedy slzy vhánějící salvy smíchu a zábavy. Tak neváhejte.

  • Terry Pratchett: Erik
  • vydal: Talpress, Praha 2007
  • přeložil: Jan Kantůrek
  • obálka a ilustrace: Josh Kirby
  • 156 stran / 229 Kč
23. října 2007, BoboKing