Bleach 16: Stále se hledá pravý zrádce, Tite Kubo: Night of Wijnruit (Bleach 16)

Kubo Tite: Bleach 16

Šestnáctý svazek manga série Bleach přináší čtenáři opět pořádnou porci akce. Dojde na menší souboj, spoustu vypjatých situací a jeden velký flashback. Co je ale hlavní, Soul Society stále neví, kdo přesně může za Aizenovu smrt.

Tóširó Hicugaja se chystá utkat s Ginem Ičimaru. Jaké je však jeho překvapení, když mu plány zkazí Hinamori a obviní jej z vraždy Aizena. Plán Gina rozvrátit Soul Society se tedy plní a je více než jasné, že jen tak se pravý vrah nenajde.

Mezitím Ičigo stále trénuje a snaží se o kompletní jednotu se svým duševním ostřím Zangecu. Dozvídá se ale, že čas se mu výrazně zkrátil, takže možnost najít soulad se Zangecu a osvobodit Rukii má pouze do zítřejšího poledne.

Tempo nezpomaluje

Je neustále hezké pozorovat, jak Tite Kubo mění strukturu jednotlivých dílů jako nějaký chameleon. Konkrétně ten šestnáctý místo toho, aby přinesl kdejaké epické bitky, hektolitry krve či tunu vtípků, raději sází na komorní atmosféru a udává zdání vážnosti. Přesto je zajímavé, že si tento svazek ponechává stejné tempo jako svůj předchůdce, takže se bude zdát stejně nadupaný a akční jako patnáctka.

Tite Kubo v pěti bodech

  1. Živí se jako japonský kreslíř manga komiksů.
  2. Pro tuto kariéru se rozhodl po přečtení mangy Saint Seiya ve svých sedmnácti letech.
  3. Mimo Bleach, díky němuž je tak slavný, má na svém kontě i mangu jménem Zombiepowder.
  4. Ta byla otištěna v časopise Weekly Sh?nen Jump, kde se pravidelně objevuje i Bleach.
  5. Zajímá se o Španělsko a přitahuje ho španělština, protože mu přijde okouzlující.

Kouzlo Tite Kubeho se skrývá v tom, že kde ubere, tam naopak něco jiného přidá. Do ponuré a téměř detektivní zápletky se přimíchává jeden velký flashback. Rukia, jež vzpomíná na svého učitele, může být sice brána pouze jako vata, která má nějak vyplnit prázdné místo, ale je tomu naopak – čtenář dozví více o jejím charakteru, změní se jeho náhled na ni a černovlasá šinigami se pro něj opět trochu vyvine. Postavy tak nejsou ploché, ale za pomoci Kubeho ožívají a jednají jako skuteční lidé s problémy.

Navzdory tomu je díl sám o sobě akční. Po bitce na samotném začátku následuje souboj ve flashbacku a vše uzavírá všeobecný shon a gradace ke konci. Japonský kreslíř navíc střídá pohledy v docela příjemných intervalech, takže není šance se nějak nudit. Night in Wijnruit se tak bez obtíží řadí do série povedených dílů.

  • Tite Kubo: Night of Wijnruit (Bleach 16)
  • Crew; 2015
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Tite Kubo
  • 192 stran, 189 Kč (v e-shopu Fantasye již za 170 Kč)
5. května 2015, Vojtěch Hamerský