Banka těl je společnost, ve které se pojem život věčný stává realitou, Lissa Price: Mladší (Banka těl 1)

Price Lissa: Banka těl 1 - Mladší

Nastala doba, kdy si za peníze lze koupit cokoliv, čas kdy už není potřeba kupovat omlazující krémy, namáhavě cvičit nebo podstupovat nepříjemné plastiky. Stačí zajít do Banky těl, vybrat si mladé šestnáctileté tělo a v něm odejít…

Už když byl pronájem těl jen dočasný, bylo to nelegální. Nyní, kdy pronájem už není pronájmem, ale koupí na doživotí, a mladí lidé se vybírají z nic netušících Mladších, pochytaných a umístěných v institucích, je to jen maskovaná vražda. Callie se musí pokusit zastavit hrůzný podnik, i když se to zdá téměř nemožné, protože ona je bezprizorní Mladší, žijící na ulici stojí proti bohatým Starším s více než sto lety zkušeností. Neví, komu může věřit a komu ne, protože v jakémkoli těle se může skrývat kdokoli a každá chyba by mohla být fatální. Co může udělat, aby vše zastavila? Jen ona jediná zná celou pravdu a společnost Banka těl jí šlape na paty a chce ji umlčet za každou cenu. Podaří se jí najít někoho, kdo by uvěřil a zasáhl?

Banka těl – Mladší představuje velice poutavě napsanou dystopii, která si udrží pozornost čtenářů od první stránky do poslední. Lissa Price příběh vypráví v první osobě a jako hlavní hrdinka tu pro ni figuruje Mladší, Callie. S ní se není obtížné se ztotožnit, protože je velmi sympatická svým praktickým přístupem k životu. Zůstala na ulici sama s nemocným sedmiletým bratrem, který pro ni znamená vše a navíc ztělesňuje to poslední, co Callie pojí s její mrtvou rodinou.

Vzhledem k tomu, že odhalila hodně velkou špinavost a jde jí o život, nechybí v díle ani velká dávka akce a napětí, které člověku prostě nedovolí přestat číst, dokud není konec. No a co by to bylo za příběh, kdyby v něm chyběla láska? Nechybí, Blake – mladý, chytrý, výborně situovaný Mladší s pevným charakterem, má Callie rád. Blake má jasno v tom, co je dobré a co špatné, problém ale spočívá v tom, že jeho blízký příbuzný celou tu zrůdnost s bankou těl odstartoval.

Prostředí, ve kterém se děj odehrává, působí velmi různorodě. Společně s Callie si čtenáři vyzkouší těžký život na ulici, stráví krásný čas v bohatém domě, a dokonce i chvilku pobudou na místě horším než peklo. Atmosféra je místy ponurá a nad hrdiny se po celou dobu vznáší otázka, zda se dožijí dalšího dne Protože proti nim nestojí jen prohnaní Starší, ale i drsní Mladší – Násilníci, kteří neváhají vymlátit z ostatních životně důležité potraviny ani další potřebné věci. Navíc, čím více bude jejich oběť trpět, tím budou spokojenější. Na ulici totiž přežijí jen ti nejsilnější. Celý příběh působí velmi realisticky, a kdyby se v realitě objevil stejný problém jako v knize, mohlo by to nakonec dopadnout velmi podobně.

Lissa Price v pěti bodech

  • studovala fotografii a kreativní psaní
  • ráda cestuje, navštívila například Botswanu, Galapágy a Indii
  • společně s manželem žijí v Kalifornii
  • Banka těl 1 – Mladší je její první literární počin, který u nás vyšelvíce se o ní lze dozvědět na jejích stránkách www.lissaprice.com

Banka těl 1 – Mladší by mohla zaujmout nejednoho čtenáře či čtenářku, protože se jedná o velmi povedenou a zajímavou dystopii. Zájem vzbuzuje myšlenka, že za peníze si lze koupit skutečně cokoliv, protože do této fáze se může blížit i celá naše civilizace. Kupují se novorozenci, mladí lidé se občas ztratí a jejich orgány poslouží jako cenný artikl na černém trhu. Možná bude i ve skutečnosti jednou možné pronajímat si tělo někoho jiného, protože věda a technický porok se nedají zastavit. A zcela určitě se najdou i lidé, kteří toho zneužijí. Navenek bude vše v pořádku, jen se více mladých lidí nevrátí domů. První díl série Banka těl toho obsahuje mnoho – sympatické postavy, propracovaný svět i zajímavou ústřední myšlenku. Podle několika náznaků se navíc dá soudit, že v druhé se ještě objeví mnohá překvapení a s velkou pravděpodobností i šokující odhalení. Druhý díl, Banka těl 2 – Starší, by měl v originále vyjít v prosinci 2012 a do Česka se snad dostane během následujícího roku.

  • Lissa Price: Mladší (Banka těl 1)
  • Fortuna Libri, 2012
  • překlad: Daniel Amcha
  • obálka: Bob Lea a Michael Wagner
  • 344 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
30. prosince 2012, Aneta Procházková