Archivy tajné války 2: Plameny druhé světové se rozšiřují do paralelních světů, Tomáš Bandžuch, Marek Skřipský: Světy v plamenech (Archivy tajné války 2)

55339753-4811-460D-BED2-45CF12A57B73

V roce 2021 přistála na českém trhu zprvu přehlédnutelná, ale o to zajímavější knížečka Úsvit černého slunce, která si poťouchlým způsobem pohrávala s historií a nechala nacistické Německo na úsvitu druhé světové války koketovat s paralelními světy a mystikou z díla H. P. Lovecrafta. O rok později přišel čas na revanš a autoři se toho zhostili s pílí a poctivostí ještě větší než dříve.

Píše se rok 1940. V českých zemích se pod jhem nacismu rozkládá společnost (samozřejmě s výjimkou hrdinného odboje), Francie stojí těsně před porážkou a Stalin se rozhoduje, do jaké míry může Hitlerovi vlastně ještě věřit. S okultními silami pak tajně koketují vlastně skoro všichni – Britové, Američani, Češi, Sověti, no a samozřejmě nacisti, kteří se díky objevu podmořského portálu do Snové říše rozhodli v paralelním světě rovnou založit svou novou pobočku. Smůlu mají vlastně jen Francouzi, jejichž největší okultista prodává své síly Jeho britskému Veličenstvu. Nebo že by nebyl všem dnům konec?

Odborníci na slovo vzatí

Autoři Tomáš Banžuch a Marek Skřipský navazují ve Světech v plamenech přesně tam, kde Úsvit černého slunce skončil. S jedním podstatným rozdílem – hra se stává mnohem komplikovanější, aktérů a jejich motivů přibývá a tloušťky nabyla i sama kniha. Zatímco první díl byl pouze třísetstránkovou návnadou, u dvojky už počet stran přesahuje pětistovku. Zápal autorů však jako by díky tomu jen hořel silněji. Jako zkušení spisovatelé kombinují všechny možné dějové linky dohromady a nechávají je proplétat se nejen mezi sebou, ale také s reálnou historií – ostatně v knihách vystupuje řada postav reálných a činí kroky, které se skutečně staly, nebo takové, které se dozajista stát mohly, jen o tom my, běžní občané, nemáme ani potuchy.

I nová kniha proto odsýpá pomocí čtivých, krátkých a vypointovaných kapitol, které přeskakují od jedné postavy ke druhé, aniž by se u kterékoli z nich na delší dobu zastavili. To je nakonec i hlavní kámen úrazu série, který byl do jisté míry přítomný už u jedničky, ve dvojce ale s rostoucí hloubkou a složitostí příběhu nabírá na vážnosti. Třebaže některé postavy si nelze nezamilovat (ano, máme na mysli obětavou paní z Nového světa a jejího démonického psíka), neustálé přeskakování mezi všemi tábory způsobuje, že člověk vlastně neví, komu fandit. Jako historici kladou autoři důraz na holistický pohled na situaci ze všech možných úhlů, což se jim sice skvěle daří, snižuje to ale čtenářskou atraktivitu.

Tomáš Bandžuch, Marek Skřipský v pěti bodech

  1. Ve fantastických okruzích známější Tomáš Bandžuch vystudoval politologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
  2. Bandžuch se zviditelnil účastí v několika literárních soutěžích a publikacemi v časopisech a sbornících, posléze mu vyšly romány Ve službách republiky či Noc a mlha.
  3. Marek Skřipský se narodil v Ostravě, kde po několikaleté přestávce opět žije. Pracuje pro několik mediálních společností a také učí jako lektor společenských věd v soukromé vzdělávací agentuře.
  4. Skřipskému dosud vyšla špionážní série Jan Rádl z meziválečného období a také publikace Strážník z Nového světa, Výpravy jinam a Ostravská mystéria.
  5. Jak Bandžuch, tak Skřipský se odborně i autorsky zaměřují na období první a druhé světové války a první a druhou republiku. Archivy tajné války jsou ale jejich prvním společným počinem.

Na druhou stranu body Badžuch a Skřipský získávají díky promyšleně bizarnímu způsobu, jakým svůj příběh splétají dohromady. Přítomnost mnoha historických reálií svědčí o jejich mimořádné erudici v dotyčném historickém období, schopnost skloubit všechny prvky dohromady, aby příběh dával smysl, už je ale úplně jiná úroveň. Odkazy na dílo H. P. Lovecrafta nebo Roberta E. Howarda, a také jakýsi podprahový humor, s nimiž si autoři mezi řádky pohrávají s realitou i narážkami, činí z knihy skvělou potravu pro ty, kteří mají stejně jako autoři načteno, a budou si díky tomu ve všech těch easter eggs libovat.

Detailní zážitek z alternativní historie

Druhá světová válka je komplexní téma, které lze v rámci žánru alternativní historie vytěžit výběrově, tedy tam, kde se to autorům hodí, anebo se do něj ponořit se vším všudy. Zatímco první způsob většinou ve fantastické literatuře převažuje, Tomáš Bandžuch a Marek Skřipský se v Archivech tajné války rozhodli pro způsob druhý. Už jen tím, a samozřejmě také díky svému vypravěčskému mistrovství, získávají jednoznačné uznání. V závěru druhého dílu však zbývá ještě řada nedořečených válečných událostí (a také množství hráčů, kteří se dosud ještě prakticky neobjevili, například Japonsko), do budoucna se tedy ještě je v této sérii rozhodně na co těšit.

  • Tomáš Bandžuch, Marek Skřipský: Světy v plamenech (Archivy tajné války 2)
  • Straky na vrbě, 2022
  • obálka: Tttroy
  • 520 stran, 375 Kč (v e-shopu Fantasye již za 338 Kč)
21. října 2023, Jan Nohovec