Alkoholička ve vlaku Pauly Hawkins aneb Dá se jí věřit?, Paula Hawkins: Dívka ve vlaku

paula-hawkins-divka-ve-vlaku

Rachel Watsonová každé ráno jezdí vlakem do Londýna a večer se zase vrací domů. Ještě před pár měsíci tímto způsobem cestovala do práce. Dnes už to dělá jen proto, aby její spolubydlící nezjistila, že dostala výpověď, a nevyhodila ji z domu. Rachel je totiž alkoholička, svůj čas ve městě tráví pitím v parcích a lahvi se následně věnuje i doma.

Rachelin vlak každé ráno staví na pár minut u návěstidla, kde hrdinka pozoruje dům mladého manželského páru, který se pro ni postupem času stal středem vesmíru. Sama si je pojmenovala jako Jess a Jasona a vymyslela si pro ně vlastní příběh. Každé ráno proto vyhlíží Jess na balkóně nebo na zahradě a představuje si, nad čím asi tak přemýšlí, kam se chystá nebo třeba jen jak se má.

Jednoho dne však takhle Rachel zahlédne něco neobvyklého a následně se ze zpráv dozví, že se „její Jess“, jejíž skutečné jméno je Megan, pohřešuje. Rachel se pochopitelně ihned dostaví na policii, aby jim oznámila, co z vlaku viděla, ale vzhledem k její závislosti, jí nikdo nevěří. A nedá se s jistotou říct, jestli jí vůbec můžou věřit sami čtenáři. Jedná se koneckonců o velmi nevěrohodného svědka v alkoholovém opojení.

Dnes večer se cítím vyčerpaná. Jsem naprosto střízlivá. Jsou dny, kdy mi bývá tak mizerně, že musím pít, kdežto jindy je mi tak zle, že pít nemůžu. Dneska se mi při pomyšlení na alkohol obrací žaludek. Střízlivost ve večerním vlaku je však dost náročná: cítím mravenčení v puse, oči mě svědí, do koutků se mi vpila řasenka. (str. 24)

Rachel se následně pokouší bojovat se svou neřestí, ale jak se to u alkoholiků stává běžně, vůbec se jí to nedaří. Zároveň s jejím vyprávěním čtenáři sledují i příběh Anny, mladé maminky, Meganiny sousedky a shodou okolností i nové manželky Rachelina exmanžela Toma. Anna má zcela obyčejný život, se kterým by byla nadmíru spokojená, kdyby Rachel v pozdních nočních hodinách, když už je dávno pod parou, neměla ve zvyku volat Tomovi, jak moc se jí po něm stýská.

Příběhy Rachel a Anny doplňuje ještě jedna ženská hrdinka, a tou je samotná pohřešovaná – Megan. Její vypravování se ovšem od předešlých dvou liší tím, že je zasazeno o rok do minulosti, takže čtenáři poznávají její předchozí život a nedozví se, jak to s jejím zmizením v současnosti vlastně vypadá. Všechny tři hrdinky tak mají životy navzájem propletené, i když by si je za normálních okolností nikdo nespojil dohromady, protože se téměř neznají.

Paula Hawkins v pěti bodech

  1. Narodila se a v dětství žila v Zimbabwe.
  2. V 17 letech se přestěhovala do Londýna, kde žije dodnes, a vystudovala Oxford.
  3. Před tím, než se pustila do psaní knih, pracovala 15 let jako novinářka.
  4. Pod jménem „Amy Silver“ napsala čtyři novely, které se ovšem nesetkaly s velkým úspěchem.
  5. Na Dívce ve vlaku, která se následně stala bestsellerem, pracovala 6 měsíců, a dokonce si musela od svého otce půjčit peníze, aby ji byla schopná dokončit.

Dívka ve vlaku je poměrně problematická knížka. S hlavní hrdinkou se kvůli její závislosti jen těžko sympatizuje, a když si čtenáři nedokážou oblíbit vypravěčku, bývá to většinou problém. S následujícími dvěma ženskými postavami to také není zrovna růžové, protože i když se na první pohled zdají zcela obyčejné, brzy se čtenář dozví, že mají také své problémy, a to ne zrovna malé.

Kniha má pomalejší start, který může hraničit až s nudou, a autorka má navíc velmi specifický styl psaní, který ne každému sedne. Ale jakmile si na něj čtenář zvykne, kniha se čte mnohem snáz, protože se zároveň i rozběhne příběh, který začne být konečně zajímavý a nabude schopnosti udržet čtenáře na místě, dokud se nepročtou na konec a nezjistí, jak to dopadne.

Dívka ve vlaku je skutečně osobitý thriller s nevěrohodnou hlavní hrdinkou a policií, která v příběhu hraje pouze druhé housle, což u krimi zápletek není zrovna obvyklé. Kniha má určitě velký potenciál zaujmout masy čtenářů právě svou originalitou, ale jak už bylo napsáno výše, styl psaní Pauly Hawkins nesedne každému.

  • Paula Hawkins: Dívka ve vlaku
  • Ikar, 2015
  • překlad: Věra Klásková
  • 328 stran, 349 Kč
9. prosince 2015, Adéla Kolářová