Magie mrtvých, Ilona Andrews

Andrews Ilona: Kate Daniels 01 - Magie mrtvých

Kate to v životě nemá úplně jednoduché. Snaží se zůstat skryta před zraky mocných, jenže pokud chce vyřešit vraždu svého opatrovníka, musí využít všech dostupných zdrojů. Poradit si s magií mrtvých nebude snadné a pomoc mocného Pána šelem by nebylo moudré odmítnout.

Magie mrtvých nás zavede do post apokalyptické Atlanty. Magické vlny, které se na město vrhají jako tsunami, si přetvářejí všechno podle svého. Z nejmodernějších budov už zbyly jen trosky, v některých částech města se sníh dokáže udržet i několik let a nedá se spoléhat na většinu vynálezů, jako jsou auta, telefony nebo pouliční osvětlení. Obyčejní lidé sice pořád existují, ale je naprosto jasné, kdo tu vládne. Nadpřirozeno. Potkáte se s kožoměňci, nekromanty, upíry a čaroději. Ilona Andrews se ale vymanila z oblíbeného stereotypu a nahlíží na upíry z naprosto odlišného úhlu. Zapomeňte na stvoření oplývající sexappealem a elegancí. Tito upíři jsou zdeformované a bizardní kreatury lačnící po krvi a postrádají většinu lidských vlastností. Docela příjemná změna.

Diamanty jsou sice dívčini nejlepší přátelé, ale pokud žijete ve stejném světě jako Kate, milerádi vyměníte blýskavé kamínky za pekelně ostrý meč. Když jste žoldák, přijde vám taková věc občas pořádně vhod. Ruku na srdce, briliantovým náhrdelníkem ještě nikdo nikoho neumlátil, ale takovým Zabíječem, jak svému meči Kate říká, už by se pár špatňáků vykuchat dalo. A teď, když je Katin opatrovník Greg po smrti, a po Americe pobíhá vrah, který přímo prosí o chycení, ostatní zakázky jdou stranou. Podaří se jí odhalit pachatele ještě před tím, než se sama stane jeho obětí?

Oblíbit si tuhle knihu opravdu není těžké. Zamilujete se do světa, ve kterém se odehrává. I když je z velké části tvořený magií, jeho propracovanost vám dovolí ponořit se do příběhu a bez větších potíží se dočíst až ke konci. Fungování světa a jeho minulost je dostatečně objasněno, takže se nemusíte potýkat s jevy, kterým vůbec nerozumíte.

Ilona Andrews na Fantasyi:

Magie mrtvých je Urban Fantasy každým coulem, čemuž odpovídá i charakter hlavní hrdinky. Kate umí být osinou v zadku, ale na druhou stranu ví, kdy je dobré držet jazyk za zuby. Ví hodně o světě, v němž žije, což je v některých situacích opravdu potřeba. Úspěšně maskuje svou moc, takže ji většina lidí podceňuje. Ale i přes její kuráž a odvahu to rozhodně není žádná neohrožená bojovnice, která ze všeho vyvázne bez jediného šrámu. Netouží po moci ani po penězích. Je ochotná pomoci těm, kteří to potřebují, a pro jejich dobro je ochotná se i obětovat.

V rámci žánru je těžké vyhnout se opakování. Ani Kate se několika shodným rysům neubránila. Tragická minulost, dominantní muž s armádou věrných nohsledů snažící se zkrotit nezávislou hrdinku, která se v žádném případě nehodlá nechat nebo talent na přitahování trablů všeho druhu. Přesto se nejedná o kopii Mercy Thompsonové nebo Rachel Morganové. Magie mrtvých je jako salát, do kterého kuchařka přidala svou speciální ingredienci. Nikdo jiný nic podobného nevytvoří, ale pořád jsou v tom rajčata, okurka a ledový salát, bez kterých by to nebylo ono.

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Příjemné zpestření představuje vztah mezi Kate a Curranem. Neustále se popichují, a i když to občas vypadá, že jde do tuhého, nakonec zase oba vychladnou. Curran se snaží být kožoměňcům co nejlepším vládcem, ale občas má problémy sám se sebou a s ovládáním vlastního hněvu.

Velkým poutačem příběhu je dobře propracovaná zápletka. Nemáte problém spolknout ji i s navijákem a prožívala vše spolu s Kate. Ztotožníte se s jejími myšlenkami i pocity, takže se bez problému necháte svést na špatnou cestu. Nemusíte se bát předvídatelnosti, která by zaručeně zničila všechno napětí, které ve vás kniha bez problému vyvolává. Andrews vás prostě donutí přemýšlet nad příběhem přesně tak, abyste až do konce věřili všemu, co vám bylo na stříbrném podnose naservírováno.

Jediná věc, která při čtení opravdu rušila, je kupa detailů omílaných pořád dokola. V pravidelných intervalech se znova a znova dozvídáme to, co už vlastně dávno víme. Ze začátku se nevyhnete ani sáhodlouhým popisům a scénám, které vás budou nudit kvůli nedostatku přímé řeči. Úvod proto působí trochu táhlým dojmem, což ale nemá dlouhého trvání, protože přibližně v jedné třetině se tobogán hezky rozjede a nedovolí vám vyskočit dřív, než překvapení padnete do ledového bazénu rozuzlení.

Magie mrtvých své čtenáře rozhodně nezklame. Kniha má všechno, co byste mohli od prvního dílu nové série očekávat. Humor, sympatické postavy a dobrou zápletku. Bez problému naláká k přečtení dalších pokračování. Pokud si druhý díl udrží nastavenou laťku, není důvod se na něj netěšit.

Hodnocení: 80 %

  • Andrews, Ilona: Magie mrtvých
  • Fantom Print; 2011
  • Překlad: Hana Šimečková
  • Obálka: Adam Dragon
  • 256 stran / 249 Kč
2. září 2011, Michaela Křivánková