Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 29.9. zavřeno
Matrix Ostrava: 29.9. zavřeno
Fantasya Praha: 29.9. zavřeno
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.
Krátké zprávy
Komiksoví Češi Pavla Kosatíka budou vpuštěni do Galerie Lucerna


18. března, Vojtěch Čepelák
Devítidílná komiksová série Češi podle TV seriálu České století ukázala, že ani historické adaptace nemusí být nutně fuj. A teď dostala i vlastní výstavu! Ta se navíc pokusí nezařadit do nudné tradice pouhých zarámovaných komiksových stránek, ale bude trošku víc punk! Zpracování klíčových okamžiků národní historie 20. století spojuje osobnost a scénáře spisovatele a historika Pavla Kosatíka. Výstava začne vernisáží v pražské Galerii Lucerna 29. března a potrvá do 18. dubna.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 719
Vánoční crossover: Jislová/Osoha vs. Gottwald/Hitler Ukázky z knih
Vánoční crossover: Jislová/Osoha vs. Gottwald/Hitler


16. prosince 2016, Vojtěch Čepelák
Oblíbená dvojice mladých českých kreslířů vykopává dveře seriózně pojímané řady komiksových adaptací Češi podle televizního seriálu Pavla Kosatíka. Důvod? Chce ukázat, že umí dělat velká historická alba plná mluvících hlav lépe a radostněji než zavedení matadoři české scény. Nějaká hlava ale prostě vždycky zbyde.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 322
Svatopluk Doseděl vykopal Truhlu ze zálivu smrti Recenze
Svatopluk Doseděl vykopal Truhlu ze zálivu smrti
Svatopluk Doseděl: Truhla ze zálivu smrti

7. března 2016, Radim Červenka
Byť horor patří tradičně k populárním žánrům, který se pojí s fantastikou a je v Česku čtenářsky vděčný, intenzivně se mu věnuje jen málo domácích autorů. Svatopluk Doseděl je v domácím prostředí čestnou výjimkou – asi jako silnice bez výmolů. Aktuálně nabízí projížďku třemi hororovými novelami.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 844
Truhla ze Zálivu smrti Ukázky z knih
Truhla ze Zálivu smrti
Svatopluk Doseděl

5. února 2016, Svatopluk Doseděl
Ve třech novelách Svatopluka Doseděla vás čekají příběhy o vražedném astrálním zlu, přetrvávajícím stovky let v místě bývalého popraviště, brutální lidské bestii z čerstvě osvobozených Sudet a zoufalém činu, spojeným s její likvidací, a také o podivném přání umírajícího starého žida, který touží nalézt zednářský poklad, a zajistit si tak život věčný.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 639
Čas šelmy: Jak vypadá apokalypsa na český způsob? Recenze
Čas šelmy: Jak vypadá apokalypsa na český způsob?
Vladimír Němec, Karel Doležal: Čas šelmy

21. ledna 2016, Jan Červenka
Představa konce světa prostě neodmyslitelně patří k základům lidské kultury a snad u každého lidského společenství bychom našli nějakou podobu katastrofického konce civilizace. Jak bychom tedy dopadli podle českých autorů?

Číst článek dál | Diskuze (105) | Přístupů: 908
V nových Žoldnéřích fantasie hraje hlavní roli představivost Recenze
V nových Žoldnéřích fantasie hraje hlavní roli představivost
Žoldnéři fantasie 6: Inteligentní ledovce a jiné zrůdy

22. prosince 2015, Tomáš R. Tokoš
Jako každý rok, i letos se konala pod záštitou nakladatelství Straky na vrbě literární soutěž Žoldnéři fantasie. Z třiceti sedmi povídek se tentokrát do sborníku dostalo hned jedenáct nejlepších. A rozhodně je co číst.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 769
Srdce ledu: Ten správný zítřek si musíme zasloužit Recenze
Srdce ledu: Ten správný zítřek si musíme zasloužit
David Šenk: Srdce ledu

18. července 2015, Tomáš Tokoš
Vizionářů už tady byla spousta. Od optimistů, přes realisty až po „my-vám-to-říkali“. Tudíž nepřekvapí, že se už dávno nedá odhadovat, co by který autor mohl předpovědět správně. David Šenk se sice sám označuje za techno-optimistu, to ovšem neznamená, že by jeho třetí sbírka povídek vyprávěla o tom, jak se všichni v tom úžasném světě plném strojů a objevování nových planet a civilizací mají dobře.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 863
Srdce ledu Ukázky z knih
Srdce ledu
David Šenk

24. dubna 2015, David Šenk
Třetí sbírka povídek autora klasické sci-fi vás zavede k Poslednímu soudu, ukáže vám cestu paralelními světy a nechá napospas mimozemské invazi. Kromě toho budete moci navštívit poslední galaktický con, zúčastnit se projektu na probuzení Boha a po boku slavného detektiva, vychovaného mimozemšťany, sestoupit na povrch zapovězené planety. A pokud vám to stále ještě bude málo, dozvíte se pravdu o jednom světovém konfliktu.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 915
Den trifidů: Den, kdy padaly hvězdy, přinesl konec civilizace Recenze
Den trifidů: Den, kdy padaly hvězdy, přinesl konec civilizace
John Wyndham: Den trifidů

27. března 2015, Martin Bečvář
V našem světě určitě najdete mnoho mužů, kteří by ocenili, kdyby namísto nošení květin svým manželkám či přítelkyním květina přišla pěkně sama (nejlépe pořádně veliká) až ke dveřím. Pokud jste i vy jedním z těchto gentlemanů, neváhejte si pořídit trifida. Nejen, že sám přijde, ale dokonce rozdává i polibky! Jedinou nevýhodou je, že francouzák od něj je většinou poslední potěšení v životě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1153
Legendární Duna v novém: Po padesáti letech stále středem vesmíru Recenze
Legendární Duna v novém: Po padesáti letech stále středem vesmíru
Frank Herbert: Duna - box

29. prosince 2014, Tereza Vršková
Americký spisovatel Frank Herbert se ve světě proslavil svojí kultovní sérií o pouštní planetě Duna. První díl rozsáhlého příběhu se dnes řadí mezi klasickou sci-fi literaturu a sám autor patří mezi průkopníky tohoto žánru. Letos je to už padesát let od prvního vydání Duny a nejen tento díl, ale i celá série má po světě miliony fanoušků.

Číst článek dál | Diskuze (122) | Přístupů: 1295
Nepřečíst celou Dunu je kacířství Recenze
Nepřečíst celou Dunu je kacířství
Frank Herbert: Kacíři Duny (Duna 5)

5. listopadu 2014, Jan Červenka
Dunu zná každý, kdo byť jenom lehce narazil na sci-fi v jakékoli možné podobě. Dílo Franka Herberta zasáhlo všechny varianty sci-fi a všude za sebou zanechalo výraznou stopu – od literatury, přes film pod taktovkou Davida Lynche až po počítačové hry, kde byla Duna u vzniku jednoho z nejúspěšnějších žánrů všech dob, realtimových strategií. Ovšem většina čtenářů u Duny také skončí, ke své škodě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1013
Čapkova Válka s Mloky je antiutopickou klasikou Recenze
Čapkova Válka s Mloky je antiutopickou klasikou
Karel Čapek: Válka s Mloky

7. srpna 2014, Zbyněk Ehrenberger
V době, kdy J. R. R. Tolkien dopisoval svého Hobita a R. E. Howard čile pracoval na příbězích o Conanovi, začal vycházet v našich luzích a hájích na pokračování v Lidových novinách román Karla Čapka Válka s Mloky. Od jeho prvního vydání už uplynulo takřka osmdesát let, ale i tak neztratil svoje kouzlo.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1011
Město (EXKLUZIVNÍ UKÁZKA) Ukázky z knih
Město (EXKLUZIVNÍ UKÁZKA)
Stella Gemmell

18. června 2014, Stella Gemmell
Město je starodávné, mnohovrstvé. Kdysi bývalo prosperující metropolí, nyní se ale rozrostlo za své hranice, vyvolává nesčetné války se sousedními kmeny a vše, co dříve bývalo zelené a úrodné, mění v pustinu. Ve středu Města žije císař. Viděl ho jen málokdo, ale ti, kterým se to podařilo, ho popisují jako muže v nejlepších letech, přestože by měl být stařičký. Někteří lidé ponuře spekulují, že už není člověk, pokud jím vůbec kdy byl. Hrstka pak dospěla k zoufalému závěru, že válka skončí pouze tehdy, když ukončí císařův nepřirozeně dlouhý život.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1024
Proudové šílenství: S Davidem Šenkem do vesmíru a ještě dál Recenze
Proudové šílenství: S Davidem Šenkem do vesmíru a ještě dál
David Šenk: Proudové šílenství

9. dubna 2014, Sabina Dudová
V universu Davida Šenka se létá ke hvězdám. A ve vesmíru sami nejsme. Ať už přátelští, nadmíru inteligentní, nebo vypočítaví, mimozemšťani jsou všude, kam se lidstvo vrtne, a nakonec zakotví i na naší domovské planetě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1007
Červenákův Callahan je western, jaký jste vždycky chtěli číst Recenze
Červenákův Callahan je western, jaký jste vždycky chtěli číst
Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

6. února 2014, Jan Nohovec
Jsou tomu dva roky, co v časopise Pevnost vycházela novela na pokračování od zkušeného fantasy harcovníka Juraje Červenáka. Autor v ní vyzkoušel westernový žánr a podle reakcí čtenářů zvolil velmi dobře. Samostatná kniha Chřestýš Callahan obsahuje stejnou novelu, dvě další povídky a původní ilustrace Lubomíra Kupčíka.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1095
Prosincová Pevnost: Doctor Who, Dan Brown a pořádná dávka (hobití) fantasy Recenze
Prosincová Pevnost: Doctor Who, Dan Brown a pořádná dávka (hobití) fantasy
Pevnost 12/2013

27. listopadu 2013, Jan Nohovec
My fanoušci to máme občas vážně těžké. Vlastně pořád jen na něco čekáme. Na nového Hobita, na speciál k 50. výročí Doctora Who, na novou knihu Dana Browna, na nový Assassin’s Creed, na nové antologie Ondřeje Jireše a Martina Šusta… No vypadá to, že alespoň tentokrát už jsme se asi načekali dost a kultovní tvůrci se rozhodli přijít na předvánoční trh s novými peckami.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 1899
Krátké zprávy
Takhle vypadá česká vláda podle čtenářů komiksů!


11. listopadu 2013, redakce
Zatímco čeští politici o vládní koalici teprve pomalu začínají vyjednávat, domácí fanoušci komiksů mají o tom, kdo by měl zasednout v budově pražské Strakovy akademie, už dávno jasno. Nakladatelství Crew o tom nechalo rozhodnout své fanoušky na Facebooku. Jako premiér by podle nich měl pevnou rukou vládnout sám Lucifer, ministerstvu vnitra by šéfoval Batman a finance by měl v merku Strýček Skrblík. Po jejich boku by stanuli například Profesor Charles Xavier (Ministerstvo školství), Zelený Raoul (Min. zahraničí) nebo Sandman (Min. kultury). Na spravedlnost by dohlížel Soudce Dredd a zdravotnictví zajišťoval Panoramix z Asterixe a Obelixe. Kompletní seznam i s argumenty jednotlivých fanoušků naleznete v celé zprávě.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3683
Válka s mloky je další mistrovskou rozhlasovou hrou Karla Čapka Recenze
Válka s mloky je další mistrovskou rozhlasovou hrou Karla Čapka
Karel Čapek: Válka s mloky

23. října 2013, Olga Buriánková
Naivní kapitán Van Toch způsobil objevem neznámého živočicha konec lidské rasy. Mloci, které našel na tichomořském ostrůvku, se nejprve stali vítanou a levnou pracovní silou. Velmi rychle se rozšířili po celém světě, ale brzy přinesli morální, společenské a politické problémy. Přes mnohá varování lidé nepřestali s jejich materiální podporou i zbrojením a nakonec sklidili, co zaseli.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 1586
Miloslav Švandrlík přináší 100 krátkých hororů pro dlouhé zimní večery Recenze
Miloslav Švandrlík přináší 100 krátkých hororů pro dlouhé zimní večery
Miloslav Švandrlík: 100 nejlepších hororů

15. srpna 2013, Martin Bečvář
Pokud se rádi bojíte, jste na správné adrese. Miloslav Švandrlík zalovil ve své tvorbě a vybral (s pomocí Stanislavy Findejsové) rovnou stovku svých nejlepších hororových povídek.

Číst článek dál | Diskuze (219) | Přístupů: 1482
Spasitel Duny je komornějším pokračováním plným filozofie Recenze
Spasitel Duny je komornějším pokračováním plným filozofie
Frank Herbert: Spasitel Duny (Duna 2)

28. června 2013, Zbyněk Ehrenberger
To, že se stal Paul Muad’Dib imperátorem, překazilo mnoha lidem jejich plány. Zatímco imperátorova fremenská vojska dobývají celý známý vesmír a podrobují si jednu planetu za druhou, pár zrádců se chystá Paula zbavit trůnu. Nebude to ale jednoduché. Nezbývá než vytvářet složité plány v plánech jiných plánů a doufat, že se dílo podaří.

Číst článek dál | Diskuze (121) | Přístupů: 1375
Duna Franka Herberta je dechberoucí příběh o pouštní planetě Recenze
Duna Franka Herberta je dechberoucí příběh o pouštní planetě
Frank Herbert: Duna (Duna 1)

12. května 2013, Zbyněk Ehrenberger
Na pulty knihkupectví se opět dostal fenomenální román Franka Herberta Duna. Znovu ožívají všechny oblíbené postavy v čele s Paulem Atreidem či princeznou Irulán. Ti, kdo ještě o Duně v životě neslyšeli, by to měli urychleně napravit a využít možnost ponořit se do jednoho z nejúžasnějších světů, jaký kdy kdo vymyslel.

Číst článek dál | Diskuze (108) | Přístupů: 2772
Tina Salo 6: Než začne tanec, carica Tinočka utahá předehrou Recenze
Tina Salo 6: Než začne tanec, carica Tinočka utahá předehrou
Petra Neomillnerová: Tanec s carevnou (Tina Salo 6)

28. dubna 2013, Renata Heitelová
Po posledním masakru v Sudetách hoří Tině a jejímu upírskému nabíječi Kayovi v Praze koudel u zadku, a tak prchají. Nejdřív do Němec, aby sehnali posily, a následně do Ruska, aby odtamtud vytáhli českého rezidenta Timoteje. Tině se totiž na českém upírském trůně sedět nechce, i když by ji tam její papá Dyre moc rád viděl.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1143
Hry s příběhem: České světy RPG přinášejí třeskot ocele a potoky krve Recenze
Hry s příběhem: České světy RPG přinášejí třeskot ocele a potoky krve
Karel Černín, Zbyněk Holub, Jan Galeta: Hry s příběhem - Ocel a krev

25. února 2013, Jan Červenka
Série antologií z RPG světů Hry s příběhem se dočkaly druhého dílu s názvem Ocel a krev. Na první kousek, Zločin a trest, který se točil kolem zlodějského řemesla tak editoři navázali s podobně lákavým leitmotivem válečníků a války.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 1931
Nebojte se Meyrinka! Recenze
Nebojte se Meyrinka!
Gustav Meyrink: Ropuší kletba

22. října 2012, Irena Prodělalová
Předsudky vás velmi omezují, jak ve skutečném životě, tak i při koníčcích a při četbě obzvlášť. Jaké překvapení, když je překonáte, svléknete je a zahodíte nebo přenecháte někomu jinému, ať se s nimi zas trápí on. Proč tedy tento dlouhý úvod. Já je měla, ty předsudky. A byly úplně zbytečné. Meyrink vás jich zbaví. Není to žádný suchar, autor z čítanek a není ani sentimentální, má vtip.

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 1782
„CONAN PŘIŠEL AŽ MNOHEM POZDĚJI,“ vzpomíná na literární inspirace hvězda historické fantasy Juraj Červenák Rozhovory
„CONAN PŘIŠEL AŽ MNOHEM POZDĚJI,“ vzpomíná na literární inspirace hvězda historické fantasy Juraj Červenák
PR

8. ledna 2012, Karel Benedikt
To, že Pevnost, známý měsíčník zaměřený na fantastiku literární, filmovou i herní, je časopis, který rád experimentuje, dokazuje i lednové číslo ročníku 2012. Kromě řady novinek přineslo také první část v pořadí již druhého pevnostního románu na pokračování. Po Renčínově Labyrintu se na stránky oblíbeného magazínu probil pistolník Callahan, přezdívaný Chřestýš, který se bude ve fantasy westernu Juraje Červenáka potýkat se zlověstnou bránou duchů…

Číst článek dál | Diskuze (102) | Přístupů: 3125
Eifelheim – dialog mezi vědou a vírou Recenze
Eifelheim – dialog mezi vědou a vírou
Michael Flynn

2. ledna 2012, Jana Šrámčíková
Dva příběhy propletené v čase i prostoru. Záhady současnosti i minulosti. Středověká vesnice Oberhochwald stíhaná morem, u které se jednoho dne objeví záhadně vyhlížející postavy připomínající kobylky. Na druhé straně barikády stojí dva vědci z velmi blízké budoucnosti, kteří se dívají na záhadu Oberhochwaldu po svém. Může tohle všechno dát dohromady smysluplný příběh?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1280
Ostravský patriot stojící u zrodu webu Fantasya.cz Rozhovory
Ostravský patriot stojící u zrodu webu Fantasya.cz
rozhovor s Jiřím Popiolkem

4. listopadu 2011, Renata Heitelová
Jiřího Popiolka známe v současnosti jako uznávaného publicistu, redaktora časopisu Pevnost, redaktora nakladatelství Fantom Print a jeho webu Fantasya.cz (Fantasyi v letech 2006–2010 šéfoval). Dříve působil v časopise RAMAX a Magazínu F&SF. Jako jazykového korektora ho najdeme v tiráži bezpočtu fantasy a sci-fi knih. Jenže knižní svět není jediný, jímž se ubírají jeho kroky…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3077
Alláhův hněv Recenze
Alláhův hněv
Leoš Kyša

23. září 2011, Jiří Popiolek
Pravověrné sci-fi je v luzích a hájích české fantastiky zhruba tolik jako hub po období dlouhotrvajícího sucha. Jedním z mála autorů, kteří drží prapor žánru nad vodou, je i Leoš Kyša. Román Alláhův hněv je volným pokračováním Poutníka z Mohameda a přináší čtenářům přitažlivý mix space opery, military a akčního béčkového čtiva, které se hláškami, cynismem a černým humorem blíží až k splatter punku.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 1587
Proroctví sester Recenze
Proroctví sester
Michelle Zinková

16. března 2011, Piter
Příběh začíná stylově na pohřbu, kde dospívající sestry-dvojčata stojí v dešti nad hrobem milovaného otce. Matka již před delší dobou spáchala sebevraždu skokem z útesu, tak rodové sídlo daleko od civilizace obývá se setrami jen malý bratříček, teta a služebnictvo.

Číst článek dál | Diskuze (98) | Přístupů: 2561
Příliš blízké setkání Recenze
Příliš blízké setkání
Jan Kotouč

2. března 2011, Jana Poláčková
Hunové. Své jméno dostali podle krvelačných nájezdníků. Mimozemská rasa zuřivě bránící své teritorium – a tím komplikující život lidským kolonistům v sektoru Hirano. Nepřítel, kterého by bylo lépe vyhladit… a nebo je snad přece jen možné navázat diplomatický kontakt?

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2027