Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Legenda jménem Druss Profily
Legenda jménem Druss
aneb Kroniky Drussova života

28. července 2009, Martin Fajkus
Na hradbách mohutné pevnosti stojí muž s prošedivělými vlasy i vousy a v rukou třímá velkou lesklou dvojbřitou sekeru. Přes cimbuří se valí hordy barbarů, ale on z nich nemá strach. V jeho ledových očích tančí smrt. Náhle pozvedne svou strašlivou zbraň, zařve a vrhne se vstříc nepřátelům. Sekera znovu a znovu dopadá do houfu protivníků a s neúprosnou pravidelností drtí kosti i maso. Šedovlasý postupuje vpřed a za ním zůstává krvavá brázda mrtvých a umírajících. Je ve svém živlu… Takto si ho pamatují milióny čtenářů. Nezlomného, nezastavitelného muže, který se dokázal během okamžiku změnit v dokonalý válečný stroj. Slovo NEMOŽNÉ jako by pro něj neexistovalo. Nazývali ho Stříbrným zabíječem, Sekerobijcem i Smrtonošem. Jeho skutečné jméno však bylo Druss. Druss Se sekerou. Pro jedny nejhorší noční můra, pro druhé symbol neohroženosti, svobody a odvahy. Přesně tak, jak tomu chtěl jeho duchovní otec – britský romanopisec David Gemmell.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 6609
Bouřlivák David Gemmell Profily
Bouřlivák David Gemmell


28. července 2009, Martin Fajkus
28. července to byly už tři roky, co navždy odešel anglický spisovatel David Gemmell. Kdyby se narodil o pár století dříve, mohl se z něj stát skvělý bard. Putoval by od hradu k hradu a všude by mu lidé naslouchali s otevřenými ústy. Vládcové by ho zahrnovali dary a ženy svou přízní. David Gemmell měl totiž jedinečný dar – dar Mistra vypravěče. Uměl čtenáře přenést do světů, kde slova čest, láska, přátelství, svoboda či odvaha nejsou prázdnými pojmy, nýbrž hodnotami, za které stojí bojovat a snad i zemřít. Přiměl je uvěřit, že každý má moc se postavit zlu. Uvěřit, že každý se může stát HRDINOU…

Číst článek dál | Diskuze (113) | Přístupů: 5481
Kdo vyhraje Mloka? Profily
Kdo vyhraje Mloka?
Nominace na Cenu Karla Čapka 2009

2. června 2009, Jiřina Vorlová
Hodnocení letošního ročníku Ceny Karla Čapka dospělo do finále. Soutěže se zúčastnilo celkem 160 příspěvků od 106 autorů a autorek. Následující práce jsou v jednotlivých kategoriích nominovány na Pulce a Mloky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2941
Výsledky Cen Akademie SFFH za rok 2008 Profily
Výsledky Cen Akademie SFFH za rok 2008


18. května 2009, Akademie SFFH
V sobotu 16. 5. byly v rámci veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti již počtrnácté uděleny Ceny Akademie scifi-fantasy a hororu. Přinášíme kompletní výsledky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3046
Romeo a Julie mezi kapkami krve Profily
Romeo a Julie mezi kapkami krve
Stmívání Stephenie Meyerové

21. dubna 2009, Martin Fajkus
Krev, ta jasně rudá tekutina chutnající po železe, je asi nejvzácnější látka, jakou má člověk ve svém vlastnictví. I ta nejnepatrnější kapka může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, takže se jí nikdo nevzdává rád a jen málokdy tak činí dobrovolně. Možná také proto patří upíři k nejděsivějším stvořením zrozeným z temných hlubin lidské fantazie a strachu. Nemrtví pijáci krve odjakživa vzbuzovali děs a hrůzu, ale zároveň lidi i fascinovali…

Číst článek dál | Diskuze (2) | Přístupů: 4427
Nominace na Cenu Akademie SFFH za rok 2008 Profily
Nominace na Cenu Akademie SFFH za rok 2008
kategorie Česká a slovenská povídka

14. dubna 2009, Akademie SFFH
Dne 14. dubna 2009 se uzavřelo první nominační kolo hlasování o Ceny Akademie SFFH za rok 2008. Literární komise Akademie SFFH do nominace doplnila kategorii Nejlepší česká a slovenská povídka. Připomínáme, že v této jediné kategorii se nominace řídí rozhodnutím komise. Ke čtyřem nominovaným pracím byla tradičně doplněna divoká karta vzešlá z prvního kolo hlasování Akademie SFFH.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2818
Ceny Akademie SFFH za rok 2008 Profily
Ceny Akademie SFFH za rok 2008
1. kolo

23. března 2009, Akademie SFFH
Předávání Cen Akademie SFFH se koná 16. května 2009 od 15.00 do 16.20 na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti. Sponzory letošního ročníku jsou nakladatelství Argo a Leonardo. Hlavním sponzorem je již tradičně nakladatelství Triton. Tiskovými mediálními partnery předávání cen jsou časopisy Fantázia, F&SF, Ikarie a Pevnost. Internetovými mediálními partnery jsou webziny Fantasya, Fantasy Planet a Sarden. Za veškerou pomoc děkujeme.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4475
Piatok trinácteho, návod na prežitie z Brlohu Profily
Piatok trinácteho, návod na prežitie z Brlohu
PR

13. února 2009, BrlohTeam
Ak máte panickú hrôzu z čísla 13, ponúkame vám návod ako prežiť bez ujmy prichádzajúci Piatok 13. Zadebnite včas okná poriadnymi doskami (stovky klince by mali stačiť). Nájdite si vo svojom súkromnom „brlohu“ vhodný úkryt a za žiadnu cenu ho neopúšťajte.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2757
Cena Fantázie 2008 Profily
Cena Fantázie 2008
Finálové poviedky známe

23. září 2008, Ivan Alakša
V šiestom ročníku literárnej súťaže Cena Fantázie zameranej na poviedky fantastických žánrov (sci-fi, fantasy, horror) bolo do súťaže zaslaných 71 príspevkov od 64 autorov, osem bolo vyradených pre nesplnenie kritérií. Po prečítaní anonymných textov posunula porota do druhého, finálového, kola 5 poviedok, o ktorých poradí rozhodnú čitatelia v internetovom hlasovaní. Poviedky sú zverejnené na portáli Knihy.sme.sk, ktorý je partnerom súťaže. Hlasovanie v druhom kole je otvorené do 15. 10. 2008.

Číst článek dál | Diskuze (1) | Přístupů: 3860
Poslední mozková šance pro úplně všechny Profily
Poslední mozková šance pro úplně všechny
Einsteinův mozek za rok 2007

3. září 2008, E.m. trust
Vážení čtenáři a přátelé fantastické literatury, máte poslední možnost hlasovat v prvním kole Einsteinova mozku, kde o pořadích a následných nominacích nejlepších prací fantastického žánru československé provenience rozhodujete právě vy, a to prostřednictvím internetového hlasování na stránkách http://mozek.legie.info/. V říjnovém čísle magazínu Pevnost budou uveřejněni nominovaní.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2994
Vítězové Ceny Karla Čapka Profily
Vítězové Ceny Karla Čapka


26. srpna 2008, Jiřina Vorlová
Na Parconu v Plzni byly vyhlášeny výsledky Ceny Karla Čapka. Názvy a autory vítězných prací najdete v tomto článku.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 2640
Anita Blakeová, královna zombií a lovkyně upírů Profily
Anita Blakeová, královna zombií a lovkyně upírů
rozbor série, jejíž čtvrtá část právě vychází

22. července 2008, Martin Fajkus
Ve světě, kde jsou upíři každodenní realitou, není mnoho lidí, kterých by se museli nemrtví obávat. Jsou přece rychlejší, silnější a dravější. Existuje však žena, jejíž jméno mezi nimi vzbuzuje nenávist, strach, a zároveň zvědavost. Přitom ta drobná černovláska nevypadá na první pohled nijak zvlášť nebezpečně. Upíři ale dobře vědí, proč jí přezdívají Popravčí. Přináší jim totiž smrt. Konečnou a definitivní. Seznamte se s Anitou Blakeovou…

Číst článek dál | Diskuze (133) | Přístupů: 11468
Stručný turistický průvodce po úžasné Zeměploše Profily
Stručný turistický průvodce po úžasné Zeměploše
netradiční rozbor jedné z nejúspěšnějších fantasy sérií současnosti

12. června 2008, Jiří Popiolek
Nakladatelství Talpress v nedávných dnech vydalo již třicátou druhou knihu z kmenové série Úžasné Zeměplochy, nazvanou Nadělat prachy. Není proto od věci zejména těm, co o tomto fenoménu Terryho Pratchetta nic moc neví, přiblížit, proč jsou právě tyto knihy tak úspěšné… Že neznáte Zeměplochu? To je ale kardinální chyba! Nejbáječnější místo ve všech existujících vesmírech! Osm ročních období! Osmá barva duhy, magická oktarína! Už vás nebaví bungee jumping nebo paragliding? V džungli plné jedovatých pavouků a dravých šelem zíváte nudou? V tom případě neváhejte a vydejte se na Zeměplochu. Vím, o čem mluvím. Společně s přítelem Dvoukvítkem, prvním místním turistou, a jeho Zavazadlem jsme ji procestovali křížem krážem a zažili tolik dobrodružství, že jeden normální lidský život by na ně byl za normálních okolností málo.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4443
Nominace na Cenu Karla Čapka Profily
Nominace na Cenu Karla Čapka


27. května 2008, Jiřina Vorlová
Hodnocení letošního ročníku Ceny Karla Čapka dospělo do finále. Soutěže se zúčastnilo celkem 134 příspěvků od 95 autorů. Vyhlášení proběhne v srpnu na Parconu. Práce uvedené v tomto článku jsou nominovány na Pulce a Mloky.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3318
Od Věže bláznů k Věčnému světlu... Profily
Od Věže bláznů k Věčnému světlu...
rozbor Husitské trilogie Andrzeje Sapkowského

16. května 2008, Martin Fajkus
Husité, a fantasy? Spojení těchto dvou pojmů vypadá na první pohled vysoce nepravděpodobně. Na přelomu tisíciletí si tak jen málokdo dokázal představit, že by právě na tomto tématu mohl nějaký autor založit fantasy román. Ovšem nekorunovaný král polské fantasy Andrzej Sapkowski se nedal odradit prognózami skeptiků a nakonec všem ukázal, že to opravdu jde. V Husitské trilogii mimo jiné přesvědčil, že husitské Čechy mohou být stejně inspirující jako keltská Anglie či germánské Německo…

Číst článek dál | Diskuze (717) | Přístupů: 5115
Ceny Akademie SFFH uděleny! Profily
Ceny Akademie SFFH uděleny!


26. dubna 2008, Martin Šust
Odborná porota i letos vyhlásila nejprestižnější domácí ocenění v rámci fantastického žánru. Vyhlášení konečných výsledků Akademie se uskutečnilo v sobotu 26. dubna 2008 na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy.

Číst článek dál | Diskuze (10) | Přístupů: 4282
Se zlatým kompasem za světly severu Profily
Se zlatým kompasem za světly severu
rozbor trilogie Jeho temné esence Philipa Pullmana

16. dubna 2008, Martin Fajkus
Dobrodružství. Už jen zvuk toho slova jako by měl magickou moc. Dokáže spolehlivě přitáhnout pozornost všech dětí. A nejen jejich. Kupodivu i spousta dospělých si kdesi v koutku mysli hýčká představu velkého dobrodružství. Jenže snít o něm v teple domova, a opravdu ho prožívat, je úplně o něčem jiném. Takové dobrodružství se totiž neobejde bez pořádné dávky nebezpečí a leckdo při něm může přijít k úhoně. Jedno z těch velkých dobrodružství připravil pro hlavní hrdinku trilogie Jeho temné esence i spisovatel Philip Pullman. Ještě přednedávnem byla jeho Lyra jen rozpustilou uličnicí, která se s kamarády proháněla po ulicích Oxfordu a prováděla všechny myslitelné i nemyslitelné lotroviny. Ale jednoho večera se stane něco, co ovlivní celý její další život…

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3228
Úvod do Honorverse 3 Profily
Úvod do Honorverse 3
rozbor ságy Davida Webera o Honor Harringtonové

28. března 2008, E. Kocourek
Nepředpokládám, že by čtenáři vyhledávali military sci-fi kvůli vypjatým sexuálním scénám. Ale co naplat, k military patří konflikt a násilí, a stojí-li na protivných stranách osoby opačného pohlaví, lze očekávat nějaké to násilí sexuální. Tím spíše, je-li každý třetí účastník konfliktu pirát a je-li i výskyt sadistů a úchylů značný. Způsob, jakým jsou tyto scény prezentovány (nebo naopak zamlčovány), může v kostce poskytnout obrázek o celkové úrovni díla.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3795
Úvod do Honorverse 2 Profily
Úvod do Honorverse 2
rozbor ságy Davida Webera o Honor Harringtonové

25. března 2008, E. Kocourek
Klady a zápory příběhů z Honořina vesmíru lze ozřejmit srovnáním s jiným, zajisté neméně propracovaným literárním prostorem – vesmírem trekovským. A k tomu něco o stromových kočkách nebo dalších autorech, kteří přispěli povídkami či romány k propracovanosti světa Honor Harringtonové.

Číst článek dál | Diskuze (4) | Přístupů: 5309
Úvod do Honorverse 1 Profily
Úvod do Honorverse 1
rozbor ságy Davida Webera o Honor Harringtonové

21. března 2008, E. Kocourek
Daleko předaleko, 360 světelných let odsud, na vzdáleném konci červí díry, obklopeno nepřáteli mocnými i bezmocnými a spojenci věrnými i liknavými, leží pohádkové hvězdné království Mantichora. A v něm žije svůj pohádkový život Její jasnost admirálka lady dame Honor Harringtonová, vévodkyně z Harringtonu a vládkyně Harringtonského údělu. Pohádkově bohatá, mimořádně schopná velitelka flotil kosmických lodí, inspirující učitelka a šéfová vládnoucí bezmeznou důvěrou a oddaností svých podřízených. A v literárním světě patří Honor Harringtonové i celý jeden – ten její – vesmír, pojmenovaný po ní – Honorverse.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4404
Výsledky prvního kola Akademie SF, F a hororu za rok 2007 Profily
Výsledky prvního kola Akademie SF, F a hororu za rok 2007


13. března 2008, Kolektiv organizátorů
Pořadí je abecední, nikoli dle počtu hlasů. Ve druhém kole přibývá jako obvykle hlavní cena, KNIHA ROKU, kterou Akademici vyberou ze všech knih, které se, ať v jakékoli kategorii, dostaly přes první kolo. Vyhlášení konečných výsledků Akademie se koná na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy v Praze na Výstavišti, a to v sobotu 26. dubna 2008 od 15.00 do 16.20.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3179
Pavel Renčín Profily
Pavel Renčín
autor románů Nepohádka a Jméno korábu

14. února 2008, Pavla Lžičařová
Pavel Renčín nevlétl do české fantastiky jako kometa. Svými úspěchy v soutěžích brousil svůj styl a seznamoval se s čtenářem. Nejen pro to, ale i pro svou milou a sympatickou povahu má tedy o to víc šancí, že podobně jako kometa rychle nezhasne, ale usídlí se mezi ostatní stálice českého fantastického nebe.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4917
Elenium a Tamuli Profily
Elenium a Tamuli
Dva příběhy jednoho rytíře

11. ledna 2008, Martin Fajkus
Vzhledem k tomu, že nakladatelství Triton pokračuje ve vydávání nových překladů trilogií Davida Eddingse Elenium a Tamuli (na trhu se objevil první díl druhé jmenované, nazvaný Duhové paláce), rozhodli jsme se oprášit rok starý článek Martina Fajkuse z Pevnosti, který tato díla rozebírá. Je obecně známou skutečností, že každá správná královna má svého šampióna. Hlavním úkolem takového rytíře je samozřejmě chránit svou paní, a to i za cenu vlastního života. Bohužel, každá královna má také pár nepřátel, takže být šampiónem je, mírně řečeno, poměrně rizikové povolání. Ani královna Ehlana, mladá vládkyně Elénie, není v tomto ohledu výjimkou. I na jejím dvoře se najde pár „chytráků“, kteří právě rozehrávají svou velkou hru a Ehlana se jim jaksi nehodí do plánu. Naštěstí pro ni se ale vrací z dlouholetého vyhnanství její ochránce…

Číst článek dál | Diskuze (102) | Přístupů: 6116
Vítězové Einsteina 2006! Profily
Vítězové Einsteina 2006!


25. prosince 2007, Kolektiv organizátorů
S potěšením vám představujeme čtenářsky nejlepší český román a povídku roku 2006! V kategorii román toto jedinečné čtenářské ocenění získal náš starý známý Jiří Kulhánek za své Stroncium, v kategorii povídka Ďuro Červenák za povídku Bivoj a Stříbrný šíp.

Číst článek dál | Diskuze (5) | Přístupů: 3602
Fenomén jménem Kulhánek Profily
Fenomén jménem Kulhánek


22. listopadu 2007, Martin Fajkus
„Nevíte, kdy už vyjde Stroncium?“ či „Nemáte už toho nového Kulhánka?“, tak to byly v letech 2005 a 2006 asi nejčastěji kladené otázky ve všech sci-fi speciálkách u nás i na Slovensku. A nejen tam. Dokonce i v renomovaných knihkupectvích už předem věděli, co je to Stroncium a kdo je jeho autorem. Kýžené odpovědi však neznali ani tam. Se železnou pravidelností sice probleskovaly „zaručené“ zprávy, že už se zanedlouho konečně kniha objeví, avšak se stejnou rychlostí zase mizely v nenávratnu. Stroncium jako by bylo prokleté. Netrpěliví čtenáře byli stále otrávenější a naštvanější – na knihkupce, vydavatele i autora samotného. Až těsně před Vánocemi 2006 se konečně dočkali. Téměř mýtické Stroncium se objevilo na pultech knihkupectví a hordy natěšených fanoušků je vzaly útokem. A i přes značně rozporuplné reakce na tuto novinku se hvězda muže jménem Jiří Kulhánek posunula zase o kousek dál…

Číst článek dál | Diskuze (89) | Přístupů: 8723
Vyhlášení 27. ročníku Ceny Karla Čapka Profily
Vyhlášení 27. ročníku Ceny Karla Čapka


8. listopadu 2007, Jiřina Vorlová
Československý fandom vyhlašuje 27. ročník literární soutěže Cena Karla Čapka. Své práce žánru sci-fi, fantasy nebo hororu s fantastickými prvky psané česky nebo slovensky zasílejte v elektronické formě na CD, disketě či emailem a současně ve čtyřech čitelných papírových kopiích (anonymní výtisky bez uvedení jména autora) na adresu administrátora.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3018
Povídková a výtvarná zeměplošská soutěž na Discworld.cz Profily
Povídková a výtvarná zeměplošská soutěž na Discworld.cz


5. listopadu 2007, Petr Čáp
Stránky Discworld.cz vyhlašují soutěž O nejlepší zeměplošskou povídku a O nejlepší zeměplošský obrázek.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 3182
New Weird Profily
New Weird
Po všech stránkách mimořádná edice

22. října 2007, Jiří Popiolek
Přednedávnem se nám na Fantasyi sešlo několik recenzí na román Květinová zkouška Jaye Lakea, a tak neškodí přiblížit si celou edici New Weird, která milovníky náročnější fantastiky oslovuje již pět let: Když se v roce 2003 objevil na trhu román Nádraží Perdido od Chiny Miévilla, patrně málokdo tušil, jak mimořádný vyvolá ohlas u českých čtenářů. Nakladatelství Laser-books jím zahájilo vydávání edice New Weird – pojmenované podle nového, progresivního literárního subžánru a hnutí, k němuž se hlásí skupina anglo-amerických autorů fantastiky. Od té doby se New Weird pod dohledem Martina Šusta pevně zabydlel na českém knižním trhu. V srpnu letošního roku vyšel již dvanáctý svazek edice, Květinová zkouška Jaye Lakea, a vypadá to, že i další tituly by se měly objevovat zhruba v intervalu dva až tři ročně. Pojďme si shrnout, s jakými autory a knihami jsme se již v této edici mohli setkat.

Číst článek dál | Diskuze (135) | Přístupů: 3683
Fenomén jménem Geralt Profily
Fenomén jménem Geralt
článek o Sáze o zaklínači

5. září 2007, Jiří Popiolek
Když jsem tento článek před dvěma a půl lety pro Pevnost psal, bylo mi jasné, že ne každý s ním bude souhlasit. Ohlasy byly opravdu rozporuplné, protože napsat, že ne vše v Sapkowského sáze je dokonalé, nebylo právě to, co fanoušci chtěli slyšet. I dnes si za tímto článkem plně stojím a jen doufám, že osvícenější z milovníků Geralta pochopí, že velevýznamnou roli cyklu pro současnou podobu slovanské fantasy tímto článkem nikterak nezpochybňuji.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 8596
Mlok, Pulci a ti ostatní Profily
Mlok, Pulci a ti ostatní
pohled administrátora

10. července 2007, Roman Paulík
Cena Karla Čapka, československá literární soutěž, byla poprvé vyhlášena v roce 1982, a jak čas běžel, vyvíjela se a měnila a přežila i rozdělení republiky. Koho zajímá historie, může do ní nahlédnout na fandom.scifi.cz. Nechci se opakovat ani předmluvou, kterou jsem do Mloka 2007 jakožto administrátor na jedno použití psal, ani laskavým doslovem, který pro nás napsal Mirek Žamboch, nepokusím se ani o recenzi, nejspíš se to blíží reportáži.

Číst článek dál | Diskuze (0) | Přístupů: 4074