Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Průřez nejlepšími tituly roku 2008 ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, přepravní společnosti i Česká pošta bojují s návaly balíků, takže Vám už nemůžeme garantovat doručení do Vánoc. Pokud chcete zvýšit šanci na doručení včas, zvolte jako způsob platby dobírku. Osobní odběry fungují na všech našich prodejnách až do 23.12.

Průřez nejlepšími tituly roku 2008, fantasy

Fantasya logo (full)

Loňský rok byl pro čtenáře fantastiky u nás neobyčejně příznivý. Na knižním trhu se objevilo velké množství dobrých žánrových knih, které si mohli užít jak příznivci fantasy, tak i pravověrní zastánci sci-fi či hororu. I my ve Fantasyi jsme byli touto úrodičkou více než příjemně potěšeni a téměř nestíhali číst. A protože nejsme žádní tajnůstkáři, rozhodli jsme se ohlédnout za uplynulým rokem a vybrat tituly, které se nám líbily nejvíce či měly největší ohlas u čtenářů. A vzali jsme to pěkně od podlahy…

Ve fantasy byl rok 2008 zejména ve znamení temných a ještě temnějších příběhů. Vyšlo hned několik románů řazených do subžánru dark fantasy, mezi nimiž opětovně kraluje Steven Erikson s už šestým dílem malazské Knihy Padlých nazvaným Lovci kostí (Talpress). Je zajímavé, že ačkoliv Eriksonovy knihy jsou vždy pořádné špalky a v jeho příbězích vystupují desítky postav, daří se mu stále udržovat napětí i pozornost čtenářů. V Lovcích kostí se navíc začínají motivy, které autor rozvinul v předchozích knihách, spojovat a prolínat, což knize dodává na čtivosti a atraktivitě.

Eriksona jen s malou ztrátou stíhá román Tyranie noci (Brokilon), kterým startuje nový cyklus Glena Cooka Zástupci noci. Ten svůj příběh rozehrává v reáliích silně evokujících středověké boje křesťanství a islámu. V Cookově příběhu samozřejmě nesmí chybět ani magie a několik sympatických postav v čele s profesionálním vojákem Elsem Tagem.

Také Lvi z Al-Rassanu kanadského autora Guye Gavriela Kaye se odehrávají ve světě obdobném, jako je ten náš – a také zde se střetávají rozličné kultury připomínající islámskou, křesťanskou a židovskou, tentokrát však ve Španělsku na počátku druhého tisíciletí. Výsledkem je jeden z nejdojemnějších, nejkvalitnějších a nejkrásnějších románů, jaké v tomto žánru loni česky vyšly.

Erikson Steven: Lovci kostí Cook Glen: Zástupci noci 1 - Tyranie noci Kay Guy Gavriel: Lvi z Al - Rassanu Sanderson Brandon: Mistborn 1 - Finální říše

Velmi zajímavým a originálním příběhem disponuje také úvodní část trilogie Brandona Sandersona Mistborn s podtitulem Finální říše (Talpress), kde hlavní postavy přistupují ke konečnému cíli, čili zničení zdánlivě neporazitelné říše ovládané nesmrtelným Pánem Vládcem, jako ke zlodějské operaci, jen uskutečňované v mnohem větším měřítku. No a zapomenout nesmíme ani na prvotinu Joea Abercrombieho Sama čepel (Polaris), v níž autor přivedl na scénu skupinu neortodoxních hrdinů pod vedením velmi svérázného čaroděje.

A když už jsme u nových tváří, příznivým dojmem zapůsobily i prvotiny cyklů Patricka Rothfusse a Toma Lloyda. První z nich v románu Jménu větru (Argo, Triton) seznámil čtenáře s počátkem legendy o Kvothe Královrahovi, druhý přivedl v Pánu bouře (FANTOM Print) na scénu bělookého Isaka, který se znenadání stane následníkem trůnu a vyvoleným boha, což ho v předvečer války zaplete do nebezpečné hry lidí a bohů.

Zatímco v předchozích dvou knihách se kouzla prolínají s válečnickými dovednostmi, příběh Trudi Canavan Společenství čarodějů (Zoner press) se točí jen kolem magie a jejího využívání. Žádným překvapením asi nebude, že Společenství čarodějů je prvním dílem Trilogie o Temném mágovi. Holt správná fantasy, to jsou mnohadílné cykly. A tím je rozhodně i Legenda o Drizztovi psaná R. A. Salvatorem, jejíž sedmý a osmý díl v podobě knih Odkaz (FANTOM Print) a Bezhvězdná noc (FANTOM Print) loni vyšly také. Oproti tomu příjemnou jednotlivostí byl román polské autorky Maji Lidie Kossakowské Rozsévač větru (Triton), velmi netradiční, a nutno říci i osvěžující pohled na anděly a jejich život. Kossakowska však nebyla jediným zástupcem polských autorů. Potěšil i Jaroslaw Grzedowicz, jehož Pán ledové zahrady 2 (Triton) byl stejně dobrý jako první část.

Lloyd Tom: Vláda Soumraku 1 - Pán bouří Rothfuss Patrick: Jméno větru 1 Rozsévač větru: Kossakowska Maja L. Knight E. E.: Země upírů 1 - Vlk

Nestrádala však ani literatura o upírech, vlkodlacích a jiných stvůrách, stejně jako o paranormálních jevech. Kromě netradičně pojaté Říše strachu (Laser-books) Briana Stableforda, kde autor upíry zakomponoval do historických reálií, vyšel i dobrodružný Vlk (Triton) E. E. Knighta, v němž se v postkatastro­fickém světě objevují mimozemští upíři, či další pokračování osudů Anity Blakeové v románu Kavárna šílenců (Triton) z pera Laurell K. Hamiltonové. A to ani nemluvím o čaroději Harrym Dresdenovi z knihy Bouřková fronta (Triton), jejímž autorem je Jim Butcher, či o Johnu Taylorovi z pera Simona R. Greena v Nepřirozeném slídilovi (Polaris), kteří se s nadpřirozenými jevy potýkají dnes a denně. Upíři však nejsou doménou jen zahraničních autorů. Také Petra Neomillnerová rozšířila loni svůj cyklus o upírce Tině Salo o knihu Past na medvěda (Triton).

Upíři mají své místo i v další Petřině knize – Psí zima (FANTOM Print), kde ovšem hraje prim zaklínačka Lota, pořádná drsňačka, která se s nikým nemazlí. Neomillnerová však ani zdaleka nebyla jediným domácím autorem, který potěšil oko českého čtenáře. Mirek Žamboch sklízel úspěch s dlouho očekávaným románem o Koniášovi Vlk samotář (Triton), stejně jako Ďuro Červenák s dilogií Bivoj Běsobijce (Brokilon) a Bivoj válečník (Brokilon), v níž se na Staré pověsti české podíval trochu podrobněji než Jirásek. Další ze Slováků Dušan D. Fabian přidal akční příběh říznutý mystikou a nadpřirozenem Pestis Draconum (Brokilon). Se svou troškou do mlýna přišel i nekorunovaný král české městské fantasy Pavel Renčín, jehož Zlatý kříž (Argo) byl vším, co se dá od tohoto subžánru očekávat, a ještě něčím navrch. No a Martin D. Antonín vydal skvělou Zelenou (Straky na vrbě), úsměvnou sondu do života elfů, orků, a hlavně goblinů.

Neomillnerová Petra: Psí zima Žamboch Miroslav: Koniáš - Vlk samotář Červenák Juraj: Bivoj Běsobíjce Rowlingová Joanne K.: Harry Potter a relikvie smrti

Ačkoliv humoristická fantasy zrovna nepřetékala tituly, přece jen Nadělat prachy Terryho Pratchetta (Talpress) či pokračování příběhu krátkozrakého goblina Jiga v románu Jima C. Hinese Goblin hrdina (FANTOM Print) zachraňovaly čest i tohoto subžánru.

Kapitolou samou pro sebe pak byla fantasy pro děti a náctileté. Zde samozřejmě kraloval sedmý díl Harryho Pottera od Joanne K. Rowlingové, čili Harry Potter a relikvie smrti (Albatros), na který se stály dlouhé fronty. Na přelomu roku 2008/2009 pak obrýleného čaroděje stíhala kombinace červené knihovny a upírského příběhu v trilogii Stephenie Meyerové Stmívání (Egmont). A zapomenout nesmíme ani na dalšího Darrena Shana – Zabijáci úsvitu (Albatros), mimochodem také v upírském stylu, či cyklus dobrodružné fantasy Hraničářův učeň (Egmont) Johna Flanagana, z něhož vydal Egmont v rychlém sledu hned tři díly.

  • příští týden – nejlepší sci-fi
4. března 2009, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).