Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Oči mrtvých: Temná zákoutí Downside znovu ožívají ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Matrix Ostrava: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Fantasya Praha: 19.-23.8. zavřeno – inventura
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Oči mrtvých: Temná zákoutí Downside znovu ožívají, Stacia Kane: Oči mrtvých (Downside 2)

Kane Stacia: Oči mrtvých

Chess, lovkyně duchů pracující pro Církev Skutečné pravdy má na svých bedrech mnohem víc problémů, než se na první pohled zdá. Aby toho nebylo málo, jako komáři po dešti se vyrojila falešná hlášení týkající se výskytů poltergeistů. Zároveň s tím se v Downside objevuje vraždící šílenec, jehož oběťmi jsou pouze prostitutky. Právě od nich si vždy vezme dvě oči… Všichni si myslí, že jde o ducha, ale Chess je přesvědčená, že má mordy na svědomí člově. Podaří se jí prokázat pravdu a zabránit dalším vraždám?

Hlavní hrdinka Chess Putnamová si již získala takové renomé, že jí Církev Skutečné Pravdy svěří úkoly hodné pravého mistra. Možná právě díky tomu se dostala k případu Rogera Pylea, seriálového herce světového významu. Jedná se o skutečného poltergeista, anebo jde jen o dalšího vymyšleného strašáka? Zároveň s tím řeší hlavní hrdinka i svůj milostný život, do něhož se jí zamotali dva neodolatelní chlapíci a Chess se nedokáže rozhodnout, kterého si vybrat. Jako bonus ke všem událostem se na scéně objevuje takzvaný Plačící muž, zabiják zaměřující se na prostitutky, jehož nezajímá sex, ale jejich oči, které si bere na památku jako suvenýr.

Oproti prvnímu dílu, jenž byl krátkou rozjezdovou dráhou, je dvojka značným krokem vpřed. Spisovatelka Stacia Kane se víc zaměřuje na detektivní linku příběhu, která z trilogie Downside dělá trochu originálnější urban fantasy. Přesto nezapomíná ani na hlavní hrdinku, kterou v tomhle díle nečekají zrovna příjemná dobrodružství. Projeví se zde totiž traumata z dětství, jež Chess zahání braním drog. Možná právě díky tomu ji kontaktuje Ranař, který ji svěří případ vraha prostitutek. Do téhle podivné party hrdinů pak ještě patří i Lex, s nímž hrdinka spí. A co hůř, Lex je to pravá ruka Ranařova soupeře Šukny.

Stacia Kane v pěti bodech

  1. Před tím, než se stala spisovatelkou, vystřídala řadu zaměstnání.
  2. Stacia Kane se ráda obléká do černé.
  3. Míchá skvělé koktejly.
  4. Ráda si pouští v autě hudbu nahlas.
  5. Kromě této série napsala ještě další dvě urban fantasy.

Na knize Oči mrtvých nepřestane fascinovat jedno – otevřenost, s jakou spisovatelka popisuje sex, svět drog a násilí. Nebere si totiž servítky a vše nám předstírá tak, jak to je, bez příkras a zbytečných odboček. Zároveň jsou její hrdinové představováni jako lidé na pokraji společnosti, a to včetně Chess. Ona potetovaná čarodějka na drogách přece jen není zrovna hvězdou velkolepých večírků. K tomu všemu připočtěte ještě jejího milence a máte o zábavu postaráno. Na hlavních postavách je dokonce vidět vývoj kupředu, třebaže některé se změnily méně, zatímco jiné více.

Stacia Kane svoje příběhy vypráví pomocí třetí osoby, což jim ještě dodává na uvěřitelnosti. Navíc jsou vám díky tomu jednotlivé postavy blíž a lépe se do nich dokážete vcítit. Tedy s výjimkou pachatelů, jejichž motivy naopak úzkostlivě zatajuje, takže většinu vyprávění tápete v temnotách a odhalení se dozvídáte společně s hrdinkou.

Trilogie Downside nezapomíná na to, že ne všechno je světlé a krásné. Bez příkras popisuje chudobu, násilí a sex tak, jak to chodí v – řekněme – relativně běžném životě. Tato tematika možná není tak překvapivá, jak by se zdála, stále ale dokáže zaujmout, i kdyby jen úrovní autorčina naturalismu. Díky tomu se nám dostává do rukou natolik čtivý a neotřelý kousek, že se od něj odtrhnete až na samém konci.

  • Stacia Kane: Oči mrtvých (Downside 2)
  • FANTOM Print, 2014
  • překlad: Leona Malčíková
  • obálka: Juliana Kolesova
  • 286 stran, 269 Kč (v e-shopu Fantasye již za 188 Kč)
14. dubna 2015, Michaela Voláková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Downside 2 - Oči mrtvých

Downside 2 - Oči mrtvých
Vložit do pytle na zboží  Koupit 269 Kč 129 Kč