Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude ve výdejních místech tato provozní doba:
Matrix Ostrava: 3.-7.8. zavřeno – inventura
V tomto období nebudou odcházet objednávky
Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Neuvěřitelná technologie a výborná psychologie. Reichertová varuje před touhou po moci, Mickey Zucker Reichertová: Já, robot: chránit

Reichertová Mickey Zucker: Já, robot: chránit

Dovedete si představit svět, v němž se technologie robotů dostala na takovou úroveň, že již robota nerozeznáte od člověka? Pokud ne, neváhejte a zavítejte do roku 2035. Doby, kdy roboti myslí a uvědomují si sebe sama. Dílo Mickey Zucker Reichertové vás přesvědčí o tom, že nic není nemožné.

V příběhu Já, robot: chránit spolu bojují dva názory. Jeden, jenž roboty přijímá, a druhý, který tuto vyspělou technologii podobnou člověku odmítá a bojí se jí. Právě v takových myšlenkách si musí udělat jasno doktorka Susan Calvinová, postava, kterou si čtenář zamiluje již na samém začátku a musí ji držet pěsti až do samého konce. Byť musí bojovat s nedůvěrou ostatních kolegů, jde si Susan za svým a nebojí se prosadit svoje názory.

Poněvadž je sama nováčkem na psychiatrickém oddělení nemocnice Mannhatan Habsbro, rozhodne se vzít všechno do vlastních rukou a velmi pečlivě prozkoumá dětské pacienty, na kterých se zkouší nově vznikající nanotechnologie. Na jednu stranu vynález, jenž přináší neuvěřitelné možnosti, na stranu druhou nebezpečná věc, která svého hostitele dokáže pěkně rozhodit. A to ne vždy způsobem odpovídajícím etiketě. Právě na to upozorní mladá psycholožka Susan, ale se zlou se potáže, poněvadž stoupla na kuří oko lidem, kterým se její počínání zaručeně líbit nebude.

Mickey Zucker Reichertová v pěti bodech

  1. Americká autorka fantastiky.
  2. Patří ke spisovatelům, kteří si chrání své soukromí.
  3. Kromě psaní se věnuje profesi dětské lékařky.
  4. Na svém kontě má více než dvacítku publikovaných děl spadajících do fantastiky.
  5. Zbožňuje všechno živé, což se odráží i v tom, že má hodně domácích zvířat.

Já, robot: chránit není jenom o pouhá sci-fi, ale i jakési varování o tom, kam až může zajít lidská touha po moci. Mickey Zucker Reichertová si výborně zahrává s psychologií všech zúčastněných, rozebírá jak kladné, tak záporné hrdiny a ukazuje, že ne všechno je černobílé. Každá situace ovlivňující děj se odehrává mezi dvěma protipóly a na čtenáři je, aby určil, který je ten správný.

Susan a její svět zavádí do doby, kdy je technologie na takové úrovni, že už člověka nemůže nic překvapit. Může svět za několik let skutečně vypadat takhle? Příběh knihy Já, robot: chránit však není pouze o neuvěřitelné technologii, ale především o psychologii. Čtenáři se podrobně seznamují s pacienty na oddělení a s jejich rozpoložením, ale i s dalšími hrdiny, kteří v knize mají větší či menší roli. Spisovatelka dokazuje, že její svět sice náleží budoucnosti, ale přesto jsou v něm věci, které známe dobře i ze současnosti – lidská povaha se totiž nemění. Reichertová dostála svému úkolu a bravurně čtenáře vtáhne do světa, z něhož jenom neradi odejdou.

  • Mickey Zucker Reichertová: Já, robot: chránit
  • Triton, 2013
  • překlad: Jana Rečková
  • obálka: Eric Williams
  • 376 stran, 318 Kč (v e-shopu Fantasye již za 286 Kč)
16. listopadu 2013, Michaela Voláková

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Já, robot: chránit

Já, robot: chránit
Vložit do pytle na zboží  Koupit 318 Kč 286 Kč