Warning: Variable passed to each() is not an array or object in /home/html/fantasya.cz/public_html/functions/functions_forum.php on line 36
Městečko Monument a 14 dětí zavřených v supermarketu vzdorují chemickým zbraním ~ Fantasya.cz ~ Články


       
Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, v nejbližších dnech bude z důvodu nařízení vlády ve výdejních místech tato provozní doba:
Arrakis Brno: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Fantasya Praha: Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Matrix Ostrava Od 16.3. dokud vláda nedovolí. zavřeno
Objednávky přes PPL a poštu budou v omezenějším režimu nadále odcházet. Osobní odběry jsou po tuto dobu pozastaveny. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.

Městečko Monument a 14 dětí zavřených v supermarketu vzdorují chemickým zbraním, Emmy Laybourne: Monument 14

Laybourne Emmy: Monument 14

Svět postihly přírodní katastrofy, které ničí vše, co jim přijde do cesty. Den v malém městečku Monument začal poklidně, ale během minuty se obloha zbláznila a zem zasypaly obrovské ledové kroupy, které svou rychlostí vše rozmačkaly. Nehoda školního autobusu, ve kterém seděl Dean, znamenala pro devět studentů smrt. Zbytek se stihl ukrýt v nedalekém supermarketu, kde čeká na pomoc. Ale ta nepřichází…

Dean a jeho bratr Alex měli štěstí a byli jedni z mála, kdo se dostali do supermarketu Greenway a díky tomu mají vše, na co si vzpomenou. Dostatek jídla a vody, teplé přikrývky a spoustu dalšího. Skupina čtrnácti dětí je ale vyděšená, protože spadla síť, takže jejich tablety jsou naprosto k ničemu a ony nemají jak dát vědět svým rodičům, že jsou v pořádku. Jsou odkázáni jeden na druhého a společně se musí snažit vydržet a přežít. Padající kroupy ale bohužel nezpůsobily jen promáčknuté střechy a roztříštěná skla. Nedaleko od Monumentu došlo k úniku chemikálií ze skladu zbraní.

České vydání knihy Monument 14 má originální a tajemnou obálku, která ale bohužel kvůli svým tlumeným barvám není příliš výrazná. Ani anotace není nijak zvláštní, ale přesto v sobě má něco, co zaujme. Zevnitř ale působí samotná kniha propracovaně a je vidět, že si nakladatelství Baronet dalo na ní záležet. Na první dvojstránce je mapa supermarketu, takže není těžké sledovat, kde se kdo nachází. Celý příběh se odehrává během dvanácti dnů a to, který den právě je, mohou čtenáři sledovat v rohu každé druhé stránky.

Vypravěč Dean nepůsobí jako klasický hlavní hrdina. Nemá svaly, není přesvědčen o tom, že sám dokáže zachránit celý svět a ani nemá vůdčí schopnosti. Spíše je pozorovatelem, který veškeré události zapisuje. Hlavními aktéry příběhu jsou ti druzí, jeho přátelé, spolužáci a dokonce i jeho mladší bratr. Díky tomu se kniha odlišuje od ostatních postapokalyptických knih, kde je hlavní protagonista hrdinou v pravém slova smyslu.

Společně s Deanem a jeho bratrem Alexem je v Greenway i dalších dvanáct dětí nejrůznějšího věku. Šest středoškoláků, dva osmáci a šest malých dětí reprezentují různé skupiny dnešní mládeže a díky tomu si každý čtenář najde v příběhu někoho, s kým by se v podobné situaci ztotožnil. Pomáhal by nebo se spíš snažil využít všech možností obchoďáku?

Emmy Laybourne v pěti bodech

  1. Původně se živila jako herečka a scénáristka.
  2. Její první hra, kterou napsala a ve které také hrála, měla v New Yorku úspěch.
  3. V roce 2006 získala magisterský titul na Kalifornské univerzitě.
  4. Nyní píše romány a učí na umělecké škole.
  5. Žije v New Yorku s manželem a dvěma dětmi.

Jednou z nejzajímavějších a nejzáhadnějších postav je Niko. Od začátku až do konce je stále stejný, má své názory a zkušenosti, které celou skupinu zachránily. Alex je technický génius a kromě jedné psychicky narušené holky a další, která střídá své nálady stejně rychle, jako se mění aprílové počasí, doplňují skupinu starších dětí ještě dva sportovci. Ti si ale hrají na pány a vše kromě alkoholu je jim úplně lhostejné.

Monument 14 je směs napínavých akčních scén, realistických konfliktů a společenských problémů a přitom má kniha i ústřední myšlenku se střídavým tempem příběhu. Ten začíná velmi rychle, čtenář je doslova vhozen do průběhu katastrofy, ale postupně se děj uklidňuje a nahrazuje ho pohodové a vysvětlovací tempo. Občas ho vystřídá zběsilá akce, ale teprve až na konci začne být příběh stejně dramatický a krvavý jako na začátku.

Monument 14 není nejlepší kniha století a asi se nikdy neumístí na vrcholu žádného žebříčku. Je to škoda, protože jí v podstatě není co vytknout. Jediná chyba je, že vyšla v době, kdy je knižní trh doslova přesycen katastrofickými knihami pro mladé, a proto nemá šanci vyniknout. Naštěstí si jejího potenciálu všiml Baronet a rozhodl se ji do češtiny přeložit. Druhý díl s názvem Nebe v plamenech slibuje další porci napínavých scén a u nás se v knihkupectví objeví v půlce listopadu 2013.

  • Emmy Laybourne: Monument 14
  • Baronet, 2013
  • překlad: Zuzana Ľalíková
  • 292 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
30. října 2013, Eva Matrasová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Monument 14

Monument 14
279 Kč 251 Kč