Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Lobo nevěší Bullíky na nos, ale na stožáry, Allan Grant, Val Semeiks: Lobo - Bullíkův případ a další příběhy

Grant Alan: Lobo - Bullíkův případ a další příběhy

Vzpomeňte si na všechny ty výtky mravokárců, které provází komiks od jeho vzniku až dodnes. Že je plný násilí, nadávek, sexu, nekorektnosti. Komiks je příliš podbízivý, hrdinové plytcí a děj příliš jednoduchý. Prostě že komiks kazí mládež. No tak tohle všechno je v případě Loba rozhodně pravda.

Loba se jeho autorům patrně podařilo vymyslet, když dostali ve škole za úkol napsat slohovku na téma ultimátní drsňák. A tak světlo světa spatřil týpek s muskulaturou Arnolda Schwanzenegra, pleťovým makeupem ? la Kiss a držkou plnou machistických hlášek. Jo a rozhodně to není žádný klaďas nebo hrdina pohybující se v šeré zóně. Lobo je prostě normální hajzl, který neváhá podrazit parťáka, nakopat prdel superhrdinům a hned vzápětí ojet jejich přítelkyně. Jo Lobo je prostě sympaťák až do morku kostí.

No a na tomto zvráceném charakteru stojí celý komiks. Hlavně nehledat žádné složitosti, vše se točí kolem toho, že Lobo dostane nějakou práci, tu vyřeší ohromnou explozí násilí a krve a tak to v podstatě celé hasne. Pokud vám to přijde jako málo, pak Lobo rozhodně není pro vás. Násilí je zde povýšeno na úroveň umění a řízností hlášek se Lobovi dokáže vyrovnat jen málokterá postava.

V této knize bude muset Lobo řešit tři zakázky. První je případ mafiánského účetního Bulíka, který fingoval svůj únos, aby donutil mafii zaplatit tučné výkupné. Lobo ho má najít a přivést živého, na což není zvyklý ani náhodou. Háček je taky v tom, že po hlavním hrdinovi pátrá nejenom celá planeta mafiánů, ale navíc se Bulík spřáhnul se smrtonosným komandem nemrtvých bouchačů Mor‘dfala. Smrtonosnost protivníků ale naštěstí pro Loba problém není.

Hned vzápětí se ostatně psychopatický Lobo ocitne uprostřed vyřizování účtů mezi psychopatickým masovým vrahem a podobně psychopatickým superklaďasem. Neskončí to ničím jiným než typickou Lobovinou – všichni si podají ruce a pokojně se rozejdou během západu slunce. Rozhodně nedojde k žádné olbřímí bitce, hláškování a už vůbec to neskončí explodující hlavou jednoho z aktérů tohoto „brainstormingu“.

V posledním příběhu si Lobo zahraje na zkušeného vesmírného kamioňáka, aby ochránil cenný náklad před útoky lupičů a zachránil tak špeditérovi pojistku na jeho firmu. Kdo jiný by pojišťováky přesvědčil o tom, že to majitel firmy myslí s ochranou svého cenného nákladu upřímně? A tak bude muset Lobo odolávat nejenom nabušeným lupičům, ale i nepoměrně rafinovanějším svodům, které ho mají připravit o náklad. Samozřejmě to dopadne dobře, ale jenom pro Loba – ostatní lidé už z toho tak nadšení nebudou.

Kresba komiksu se dá připodobnit k charakteru Loba – je jednoduchá, nadsazená, humorná a zároveň místy neskutečně brutální a krvavá. Za poznámku navíc rozhodně stojí i kvalitní překlad, protože všechny ty hlášky a narážky rozhodně není lehké převést do češtiny, ale oba překladatelé zde předvedli výbornou práci. Loba prostě nemůžete mít rádi. Je to totiž takový hajzl a buran, že to prostě nejde. Loba můžete jenom milovat nebo nenávidět. A když dojde na lámání chleba, doporučuji vám tu první variantu, protože byste určitě nechtěli naštvat Velkého šéfa, že ne?

28. prosince 2014, Jan Červenka

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Lobo - Bullíkův případ a další příběhy

Lobo - Bullíkův případ a další příběhy
Vložit do pytle na zboží  Koupit 349 Kč 314 Kč