Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Když přichází impérium, James. S. A. Corey: Vzestup Persepole (Expanze 7)

Corey James S. A.: Expanze 7 - Vzestup Persepole

Všechno vypadá skoro až idylicky. Po třech desetiletích se situace na Zemi stabilizovala. Teď jsou navíc s Marsem kamarádi a Transportní společnost, která vznikla z SVP, teď vesele reguluje průlety mimozemskými branami a tváří se jako rovnocenný partner obou planet. Jenomže existují lidé, kteří se s tímto stavem rozhodně nesmíří. A posádka Rosinanty tak bude mít opět práce až nad hlavu.

Když se z ničeho nic objeví u stanice Medina podivně vypadající loď, jejíž velitel prohlásí celý známý vesmír za součást laconské říše, zní to spíš jako zbožné přání. Dokud se loď bez větší námahy zbaví veškerých obranných prvků stanice. Najednou má spojená flotila Sluneční soustavy pohotovost. Protože je jasné, co bude příštím cílem této laconské diplomacie. Holden a spol. se shodou okolností zrovna nacházejí na Medině. A protože se jim situace s příchodem nové mocnosti ani trochu nezamlouvá, okamžitě se zapojí do hnutí odporu. Jenomže proti technologicky vyspělejší armádě, která má základy v marťanské efektivitě, bude největším úspěchem evakuovat stanici a následně přeskupit síly někde na bezpečnějším místě.

James S. A. Corey ve čtyřech bodech

  1. Pod tímto pseudonymem se skrývá autorské duo Daniel J. Abraham a Tyler C. Franck.
  2. Abraham v současnosti pracuje jako scénárista komiksové verze Písně ledu a ohně.
  3. Tyler C. Franck je osobní asistent G. R. R. Martina.
  4. Na motivy knižní série Expanze v současnosti vysílá kanál Syfy seriál.

Každé dobrodružství Jamese Holdena je docela jiné než to předešlé. Tentokrát to platí dvojnásob. Autoři nenásilně vplétají do příběhu skutečnost, že se odehrává o třicet let později od posledních událostí. A ne všichni členové posádky Rosinanty chtějí pokračovat v neustálém cestování a hraní si na šerify v nových koloniích. Dokonce i samotná loď toho již má plné zuby, byť se její opotřebovanost objevuje pouze v detailech a některých náznacích.

A zatímco Holden se pokouší dostat svoje lidi z okupovaného prostoru, Země s Marsem se strachem sledují, jak se k nim blíží supermoderní a zdánlivě nezničitelný laconský bitevník. Je nasnadě, že Laconie objevila zlatý důl v podobě technologií dávno zničené civilizace tvůrců bran. A rozhodně si nenechají ujít příležitost podělit se o názornou ukázku. Jenomže zapomínají, že pokud už neexistují tvůrci bran, neznamená to automaticky, že někde nečekají ti, kteří jim k neexistenci pomohli.

Pochopitelně je i zde hlavní důraz kladen na jednotlivce. Nový laconský velitel Mediny je mladý, ambiciózní člověk toužící po lepší budoucnosti pro svou dceru. Ale zároveň má až nezdravý sklon k diktátorství. Vrchní velitel a samozvaný vládce Laconie je šílený megaloman s poněkud nebezpečnou vizí. Holden naopak touží po klidném stáří, neb jeho způsob řešení problémů sice dává za pravdu humanistům, ale většinou způsobí jenom komplikace. Navíc to s koncem teroristické části SVP není tak horké, jak se na první pohled zdálo…

Je zřejmé, že Vzestup Persepole je svým způsobem přípravou na změnu scény. Spíš než událostmi je tato kniha naplněna vizemi jednotlivých aktérů. A způsoby, jak o tyto vize přijít. Nejsilnějším momentem knihy zcela jistě je závěrečná bitva o vládu nad Sluneční soustavou. Nelze též nezmínit výtečný překlad Jany Rečkové, který dělá z této série opravdu nezapomenutelný zážitek.

  • James S. A Corey: Vzestup Persepole (Expanze 7)
  • Triton, 2018
  • Překlad: Jana Rečková
  • Obálka: Daniel Dociu
  • 440 stran, 399 Kč (v eshopu Fantasye již za 359 Kč)
10. srpna 2018, Tomáš R. Tokoš

Expanze 7 - Vzestup Persepole

Expanze 7 - Vzestup Persepole
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč