Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

17 tipů, jakou fantastickou knihu darovat k Vánocům 2022,

big_zivot-valecnika-sJ2-500983

Opět tady máme čas Vánoc. Což je jasným důkazem toho, že čas je relativní. Připadá mi to jako včera, když se člověk pouštěl do první várky cukroví, zapaloval poslední svíčku na adventním věnci, válčil se zabalováním dárků, které sháněl ještě den předtím v narvaném obchodním domě nebo sledoval, jak mu domácí mazlíčci už po páté shazují ozdobený stromeček. Kromě výše uvedených vánočních tradic máme však pro čtenáře Fantasye ještě jednu příjemnou zvyklost, a to již pravidelné rekapitulující články z literárního světa z uplynulého roku. I letos pro Vás naše redakce nachystala tipy na dárky k Vánocům v podobě toho nejlepšího, co vyšlo v roce 2022. Vybírat můžete ze 17 kusů (a několika dalších ukrytých v textu). Přejeme příjemné počtení a šťastnou ruku.

Co mají vaši blízcí rádi?

Fantasy

1. Martin Bečvář doporučuje knihu Tomáš Němec: Život válečníka

Netajím se tím, že jsem vyrůstal na fantasy a mám ji rád. A Život válečníka se mi dokonale trefil do vkusu – v mnohém starosvětská fantasy s temnou magií, draky, krásnými ženami, krví, řinčením zbraní i intrikami. Povídková forma téhle knize dost sluší a autor ukazuje, že dokázal všechny ty roky, kdy se kolem fantastiky motal, přetavit ve skvělou fantasy, která možná není podle nejnovějších trendů, ale i tak je skvělá. A navrch musím přidat i dokonalé provedení knihy – pevná obálka, ilustrace i vizuální dojem, vše za jedna!

 

big_rise-upira-66z-491258
2. Ladislav Svatoš doporučuje knihu Jay Kristoff: Říše upíra

Říše upíra Jaye Kristoffa je vstupenkou do temnotou zahaleného světa, kde krev je cennou komoditou a upíři udržují světový řád ve svých kusadlech. Vzrušující fantasy odysea s příměsí hororu nadchne každého fanouška žánru a přes masivní rozsah bude touha po pokračování neúnosná.

 

3. Ivana Scholzová doporučuje knihu Margaret Rogerson: Temná kněžka (Vespertina 01)

Knihu mohu doporučit všem, kteří hledají něco nového a neotřelého. Čtenáři, který se prokouše přes trochu krkolomný začátek, se otevře nový magický svět propracovaný do nejmenších detailů. Největším lákadlem je ovšem ústřední dvojice knihy – jeptiška a přízrak, kteří ironií a sarkastickými poznámkami vůbec nešetří.

 

4. Veronika Vitoušová doporučuje knihu Lizzie Fry: Sabat

Za mě byl určitě nejlepší Sabat. Kniha byla plná energie, postavy se nádherně vyvíjely a navzájem se doplňovaly. Titulem doslova prosakovala široká škála emocí od sarkasmu, po strach a radost, které mě naplno propojily s popisovaným dějem. A čarodějnice v našem světě? No prostě bomba.

 


Sci-fi

big_zalm-pro-divostrojne-ptU-499036
5. Lýdie Hochmanová doporučuje knihu Becky Chambers: Žalm pro divostrojné (Mnich a robot 01)

Útlá knížka začíná slovy Pro všechny, kdo potřebují pauzu. A je to tak. Je to skvělý titul pro ty, které sdírá uspěchaný život, kteří večer padnou do postele a ptají se, jaký smysl vlastně má jejich existence, jak naplnit podstatu svého bytí. Místo snahy zavděčit se okolí, světu, všem… prostě jen být vděčný, sám sobě. Už jen z podstaty samotného bytí, bez nutnosti naplňovat nějaký smysl. Milé feel good sci-fíčko s krátkým rozsahem, do kterého však autorka vtěsnala hodně obsahu.

 

6. Jiří Kábrt doporučuje knihu Tomáš Lipner: Hvězdolet Vltava

Česká sci-fi Hvězdolet Vltava, ačkoliv to může znít jako otřepaná fráze, je výjimečná v mnoha věcech. Jedná se o plnohodnotnou space operu, která navíc využívá alternativní historie, aby předvedla, jak se s přežíváním ve vesmíru vyrovnává člověk zvyklý na socialistickou­/komunistickou ideologii, takže si vychutnáme ojedinělou atmosféru. Co víc, autor stvořil text, který je jak dlouhý, tak ovšem velice čtivý a v rámci možností realisticky působící, takže se k němu bude čtenář rád vracet a dlouho mu vydrží. Celkový dojem, fantaskní i tklivý, pomáhají dotvářet působivé ilustrace Jana Pekárka.

 

big_ke-svetlu-yXU-493165
7. Daniel Pařízek doporučuje knihu Andrej Dyakov: Ke světlu

Letos jsem bohužel neměl příležitost přečíst příliš mnoho titulů, které tento rok vyšly, nicméně i přesto mi v hlavě utkvěl jeden, a to postapo sci-fi Ke světlu od, dosud neznámého, Andreje Dyakova, které volně navazuje na legendární Metro trilogii. Kniha se svojí atmosférou, zvraty a postavami silně inspirovala u původních knih Dimitrije Glukhovského a bere si z nich to nejlepší. Ke světlu ale stojí sama za sebe, což dokazuje už jen samotným faktem, že se děj neodehrává v Moskvě, ale v Petrohradě. Dyakov nenapsal politicky komplikovaný román s přesahem, jako se to povedlo Glukhovskému v případě Metra 2033, ale příjemnou, atmosférickou novelu, kterou člověk rád čas od času otevře.

 

8. Jiří Sejkora doporučuje knihu Kazuo Ishiguro: Klára a Slunce

Nobelista Ishiguro opět zaujímá svým vytříbeným citem pro jazyk. Na tři sta dvaceti stránkách se setkáme s hlavní hrdinkou – robotkou Klárou, která se snaží pochopit lidské emoce. Zároveň pečuje o vážné nemocnou dívku a snaží se pro ni udělat vše, co je v jejích silách. Román doslova srší zajímavými otázkami a tématy, která otvírá.

 

temná hmota
9. Tomáš R. Tokoš doporučuje knihu Blake Crouch: Temná hmota

Cestování alternativními realitami, tajemné zařízení a zoufalé pokusy hlavního hrdiny najít způsob, jak se dostat domů. Do jaké míry jsou naše rozhodnutí nezvratná, případně zda se vyplatí nechat se unést pochybami. Navíc, pokud má každé rozhodnutí moc vytvořit alternativní realitu, co se může stát, dojde-li ke setkání hned několika hlavních hrdinů v jednom světě? Blake Crouch vytvořil fascinující příběh plný otázek, které mají sílu zůstat v hlavách čtenářů ještě dlouho po dočtení.

 

 


Horor

Llewellyn: Ta, co jde první
10. Jan Nohovec doporučuje Livia Llewellyn: Ta, co jde první

Po dvou letech s covidem se letos urodilo tolik zajímavých titulů, že člověk neví, kam dřív skočit. Je libo krvavou fantasy? Pak Hněv draků od Ewana Wintera nebo Nefritové město Fondy Lee. Rozmáchlý vesmírný epos? Pak skvostné vázané vydání Mycelia od Vilmy Kadlečkové. Nebo něco milého a hřejivého? To vás nezklamou novinky od Becky Chambersové, ať už Žalm pro divostrojné nebo V jednom zapadlém koutě galaxie. Či snad máte chuť na ambiciózní filozofický traktát z alternativní minulosti, kde první světová válka neproběhla? Volte Led od Jacka Dukaje. Počkat počkat, v zadání od šéfredaktorky vlastně stálo doporučit jen jeden titul, že? V záplavě velezajímavých počinů u mě nakonec vyhrává útlý svazek, který si vůbec na nic nehraje, přesto zamrazí dusivou atmosférou i hloubkou autorčina talentu. Samostatně vydaná novela Ta, co jde první je pocta lovecraftovskému hororu, zároveň si v ní Livia Llewellyn dokáže na kratičkém rozsahu vysloužit vlastní spisovatelské ostruhy. Koupí za pár kaček navíc podpoříte malé nezávislé nakladatele. Co si přát víc?

 


Young adult

VanderMeer: Kuňkadlení
11. David P. Stefanovič doporučuje knihu Jeff VanderMeer: Kuňkadlení (Prapodivné potíže 1)

VanderMeer neumí zklamat, má jen silné a silnější chvilky. Kuňkadlení není až taková pecka jako Borne, ale i tak patří k těm silnějším. VanderMeerův výlet do hájemství young adult dopadl podobně jako v případě Abercrombieho – dospělá literatura ozvláštněná YA přístupy. A tak to máme rádi. Aktuálně máme na nočních stolcích nachystaný druhý díl a nemůžeme se dočkat!

 

12. Kateřina Kopišťová doporučuje knihu R.F. Kuangová: Maková válka

Maková válka je rozhodně to nejlepší, co jsem za letošek z překladové fantasy četla. Autorka vypráví neskutečný příběh z prostředí vojenské akademie s drsnou hlavní hrdinkou, která touží po pomstě a nebojí se jít i přes mrtvoly. Tahle kniha je drsná, syrová a plná utrpení, kterou s sebou přináší válka. Rozhodně nic pro slabší povahy, jinak je to ale pecka!

 

big_skandar-a-zlodej-jednorozcu-lQk-487642
13. Adéla Košařová doporučuje knihu A.F. Steadmanová: Skandar a zloděj jednorožců (Skandar 01)

V letošním roce bylo pro celou naši redakci opravdu složité vybrat v té záplavě skvělých knih vždy tu jednu jedinou, která nás nakonec nejvíce zasáhla nebo pobavila. U mě nakonec zvítězil Skandar, byť to bylo o špičku rohu jednorožce. Tahle zábavná jízda zcela nabourává koncept magických roztomilých koníků a dělá z nich mocné, ale taky trochu krvežíznivé tvory. To vše navíc autorka zasazuje do osvědčeného rámce kouzelnické školy (pro mladé jezdce na jednorožcích), takže to jednoduše vzato musí fungovat. Absolutně žádnou chybu ale neuděláte, když pod stromeček nadělíte také Stín Bohů od Johna Gwynneho, který čtenáře přenáší do světa epické fantasy napěchované severskou mytologií, nebo perfektního steampunkového Vládce džinů.

 

14. Anastasja Višťalová doporučuje knihu Xiran Jay Zhao: Železná vdova

Upřímně, je těžké vybrat jen jeden titul, protože rok 2022 byl na fantasy a sci-fi knihy doslova hojný. Kdybych si přeci jen měla vybrat, tak volím Železnou vdovu od Xiran Jay Zhao, jež v sobě snoubí tradiční čínský folklór s moderní technologií. Mé srdce plesá i kvůli výraznému woman power akcentu. Je to zkrátka originální, čtivé a poradně akční!

 


Komiks

Sacco: Zaplatit zemi
15. Jakub Ehrenberger doporučuje komiks Joe Sacco: Zaplatit zemi

Dlouho jsem váhal mezi rozsáhlým dokumentárním komiksem Bomba o projektu Manhattan a sestrojení první atomové bomby a reportážní novinkou Joea Sacca Zaplatit zemi, v níž Sacco mapuje mj. vykořisťování půdy původních obyvatel dnešní Kanady a následky, které s sebou těžba ropy na jejich území přináší, a to včetně rozkolu v tamní společnosti. Nakonec bych se přiklonil spíše k Saccově reportáži, neboť těžbu ropy, respektive závislost lidstva na fosilních palivech a obecně naši mylnou představu, že si zeměkouli můžeme přetvořit k obrazu svému, vnímám v současnosti jako mnohem větší hrozbu než atomovou bombu. Důvodem je i to, že na rozdíl od atomové bomby je změna klimatu na první pohled nenápadná, chceme-li plíživá, a řada lidí si tuto hrozbu stále odmítá přiznat. Saccova kniha poukazuje na jeden z hlavních problémů pomocí konkrétních příběhů v konkrétní lokalitě, která je navíc tuzemskému čtenáři dosti vzdálená a ani v novinách se příliš o tamních poměrech nedozví. Zajímavá volba pro každého, kdo si v tomto směru chce rozšířit obzory.

 

16. Jakub Stránský doporučuje komiks Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka

Tento titul opravdu doporučuji. Jde o podle mě skutečně krásnou vzpomínku na mládí, která se velmi příjemně čte. Tak trochu mi připomíná návrat do studentských let, díky čemuž se řadí po bok mých nejoblíbenějších knih.

 

Gillen: Trojka
17. Jan Červenka doporučuje komiks Kieron Gillen: Trojka

Kieron Gillen vzal slavný komiks Franka Millera 300 a napsal ho naruby – a to znamená správně. Mám na mysli historicky správně. Neshazuji tím kvality komiksové legendy, ale pokud chcete vidět opravdovou Spartu, tak správné číslo je Trojka. Palce nahoru si založí i práce nakladatelství Mighty Boys, kteří původní vydání vyleštili, a dokonce pozvedli díky doplněným komentářům odborníků na slovo vzatých.

11. prosince 2022, redakce